Na 15. ročník přehlídky se přihlásilo 56 souborů a divadelních uskupení s 97 tituly

„Cílem festivalu je prezentovat zcela původní hry, adaptace či dramatické novinky přeložené z cizího jazyka,“ řekl Antonín Sobek, ředitel Městského divadla Zlín, které festival pořádá.

Diváci ve Zlíně uvidí inscenace, které byly poprvé v Česku či na Slovensku uvedeny od ledna 2009.

„Na rozdíl od festivalů založených na prezentaci atraktivních a kritikou prověřených inscenací má zlínské Setkání - Stretnutie inspirativní, iniciační a především pracovní charakter. Dramaturgická koncepce cíleně poukazuje na nezkrotnost a potřebu živého divadelního umění, které reaguje na současný svět a naše vlastní životy,“ uvedl Sobek.

Letošním podtitulem přehlídky je Hra – Nehra. Význam těchto pojmů by se měl odrážet v přihlášených inscenacích, ať už ve smyslu tvůrčích postupů, nebo vztahů k realitě. Přestože počet přihlášených nedosahuje loňských čísel, kdy divadlo registrovalo zájem 68 souborů a rekordních 122 titulů, výběr nebyl jednoduchý.

„Některé inscenace, které nás zaujaly, jsme z časových a někdy i prostorových důvodů nemohli zařadit,“ sdělil dramaturg Vladimír Fekar.

Bude i Jaromír Jágr

Setkání – Stretnutie nabídne návštěvníkům Velkého sálu například oblíbené Radošinské naivné divadlo Bratislava s inscenací Mám okno, Slovenské národné divadlo Bratislava s Plantáží či liberecké Divadlo Františka Xavera Šaldy s hrou Bábel. Představí se také Středočeské divadlo Kladno s inscenací Jaromír Jágr, Kladeňák, Národní divadlo Praha s novinkou Spaseni a svůj poslední kus Armagedon na Grbu zahraje i pořádající zlínské divadlo.

Na Malé scéně vystoupí například ostravské Divadlo Petra Bezruče s inscenací Bezruč?!, Mestské divadlo Žilina s inscenací Dodo Gombára Tretí vek a bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 s inscenací Tolstoj a peniaze. Přehlídka naplní i Studio Z. Zde se zájemci mohou těšit například na zlínské divadlo a jeho Fridy Kahlo nebo na trnavské Divadlo Jána Palárika s inscenací podle novel Egona Bondyho Máša a Beta.

Program festivalu je včetně doprovodných akcí, jako jsou semináře, pouliční představení, koncerty, cirkusová čísla nebo ohnivá show, na internetových stránkách divadla. Rozpočet akce činí 2,4 milionu korun, z toho 1,8 milionu korun pochází z veřejných i soukromých zdrojů, 600 000 korun hodlá divadlo získat ze vstupného. Festival každoročně navštíví kolem 7000 diváků, podle Sobka by i s doprovodným programem mohla návštěvnost dosáhnout až na 10 000 lidí.