„Vydejte se s divadelníky a za zvuků voicebandů a hravých písniček Maria Buzziho ještě jednou do reálného gymnázia konce první republiky a připomeňte si nezničitelný studentský smysl pro legraci," sdělila mluvčí zlínského divadla Veronika Jurčová.

Škola základ života v režii umělecké šéfky Hany Mikoláškové se odehrává na scéně v podobě stadionu Letná. Tam totiž celý příběh začal, trénoval tam autor hry Jaroslav Žák, který byl mimo jiné i sportovní reprezentant.V hlavních rolích se naposledy objeví Marek Příkazký coby student Jindřich Benetka a Gustav Řezníček jako kantor Armand Cafourek.

Oproti původní dramatizaci je děj hry posunutý v čase o jeden rok.

„Původně je to školní rok 1937/38 a my jsme vše posunuli do školních let 1938/1939. Je to školní rok plný překvapení, protože politická situace přinesla mnohá ale. O politice to ale vůbec nebude. Bude to o tom, jak študáci sami bojují neustále ten věčný boj, aby nedostali kouli.

A když už do toho prosákne politika a vnější tlaky, tak se proti tomu brání naprosto nezničitelným způsobem humoru a shazováním všeho, což je typicky česká vlastnost, která nám pomáhá přežít cokoliv," přibližuje režisérka, která představení postavila jako sportovní utkání na intelektuální i fyzické rovině mezi študáky a kantory.

Škola základ života měla premiéru před rokem. Za sebou má několik desítek repríz včetně pěti zájezdů a pobavila patnáct tisíc diváků.