Na rozhovor si při příležitosti jeho křtu našli z šestičlenné formace, která sama sebe nechce řadit k žádnému hudebnímu stylu, čas bubeník Vladan Kubíček, kytarista Jan Podhorný a klávesák Jiří Olšan. Na pódiu je pak doplňují ještě Karel Přikryl na sopransaxofon, zpěvačka Sue Sapárová a basák Petr Foltýn.

Jak vznikli Apoaché? A co tento neobvyklý a tajemně znějící název znamená?

Jan: Vznikli jsme v roce 2003 poté, co se rozpadla jiná kapela. Znali jsme se z dřívějších seskupení. Název je slovní hříčka. Vznikl náhodou, přeslechnutím nebo přesmyčkou.

Můžete pro neznalé posluchače přiblížit styl, který hrajete?

Jiří: To je těžké. Snažíme se o to, abychom byli nezařaditelní.

Jan: Jde o spojení různých hudebních stylů a žánrů. Nejblíže máme asi k jazzu, latinské hudbě, nechybí ani moderní prvky. Je to živý organismus. Někdo přinese nápad, ostatní jej nějak uchopí a pochopí, začne se improvizovat a vznikne píseň.

Vladan: Každý člen přijde s vlastním nápadem a pak už záleží, jak kdo skladbu na svém nástroji podá.

Improvizujete také na koncertech?

Jan: I když děláme výhradně autorskou hudbu, tak bohužel ne. Zatím to pro nás představuje úskalí, kterému se snažíme raději vyhnout. Ale časem bychom se chtěli dopracovat k tomu, abychom reagovali i na publikum.

V kapele působí jediná žena, na pos­ tu zpěvačky. Je to záměr, aby zpěv byl v ženské režii?

Jan: Opět je to náhoda a šťastná souhra okolností.

Jiří: Navíc ženský zpěv se k naší hudbě více hodí.

Kde vás publikum mohlo spatřit?

Jan: Několikrát jsme hráli třeba v Brně a Ostravě. Jsme vyloženě klubová scéna, náš styl totiž na otevřených scénách nevyzní. Lákají nás sice i letní festivaly, ale kluby nám sedí více. Nejlépe se hraje v Parníku v Ostravě. A dnes ve Zlíně vystupujeme v Zelenáčově šopě, kde už nás také znají.

Co preferujete v hudební branži?

Jan: Protože každý z nás poslouchá něco jiného, odráží se to i v naší tvorbě. Díky tomu pak vzniká ta zvláštní fúze. Texty nám dělá kamarád. Je to taková koláž, zhudebněná poezie a texty naší zpěvačky.

Jiří: Nemáme jednotný názor na hudbu, navíc styly jsou nesourodé a díky tomu je to zajímavější.

Vladan: Každý se inspiruje svými vzory.

V listopadu jste vydali své první album. Můžete představit, co na něm posluchač najde?

Jan: Obsahuje jedenáct úžasných písniček pro krásné podzimní počasí. Skladby jsou docela dlouhé, bez pár vteřin má hodinovou stopáž. Vznikalo ve Zlíně a zvučil nám ho jeden z předních českých muzikantů Petr Vavřík. Zajímavostí bylo, že vydavatelství nám CD vydalo bez jakéhokoli zásahu do zaslaného materiálu.

Jiří: První půlka desky jsou novější věci, druhá půle patří spíše starším kouskům. Nastínila trošku i náš další vývoj. Máme teď tendence dělat muziku svižněji.

Vladan: Snažíme se nyní do skladeb dostávat i nové modernější a progresivnější elektronické prvky.

Jan: Rádi bychom využili více elektronickou hudbu. Rýsuje se nám možnost spolupráce s DJ jako hudebního prvku.

Dočkala se už deska křtu?

Jan: 14. února jsme ji pokřtili v pražském klubu U Staré paní, což je údajně nejprestižnější jazzklub v republice. Pro domácí fanoušky bude takový speciální křest dnes v Zelenáčově šopě.

Jiří: Ve Zlíně si ho totiž více užijeme. V Praze bylo vše oficiální, nechyběla tisková konference a rozhovor v rádiu.