Na jevišti zlínské scény vystoupí košická Beatles revivalová kapela The Backwards

„Jeden z nejlepších Beatles revivalů na světě se představí za doprovodu smyčcového a dechového kvarteta v hudebním pásmu, které mapuje vývoj fenomenálních Beatles. Program je koncipován jako skládanka tří svébytných částí, které i za pomoci kostýmových převleků a videoprojekce zachycují důležité etapy tvorby jedné z nejslavnějších kapel,“ informovala Viera Žiaková z pořádající agentury.

A na co se mohou návštěvníci listopadového vystoupení těšit? První etapa zaznamenává období Beatlemánie, výrazně melodických a optimistických skladeb dua Lennon-McCartney, které ve své době zapůsobili doslova jako zjevení na scéně světové populární hudby. „Čtveřice mladíků během prvních pěti alb dokonale prorazila a zazářila nejenom v Evropě, ale doslova na celém světě. Kostýmově toto období charakterizují pro Beatles typické černé kostýmy,“ prozradil jeden z členů kapely František Sucharský alias George Harrison.

Další období je charakteristické hudebním experimentováním a vlivem jiných hudebním žánrů a kapel. „Čím dál víc se vedle Lennona a McCartneyho začínají autorsky i pěvecky prosazovat další členové kapely. Hudba je vyzrálejší a propracovanější, z bezstarostných mladíků se staly hudební osobnosti. Téměř divadelní vyznění podtrhují obleky z obalu desky Sgt. Pepper´s,“ uvedla Žiaková.

Třetí a poslední částí se diváci přenesou na konec šedesátých, studiových let kapely. „Změnila se politická i společenská situace a hudba Beatles se stala legendou a každý nový hudební počin to dokazuje. Čím dál víc ale visí ve vzduchu smutek, nostalgie a rozchod. Každý z členů se nakonec vydává na sólovou dráhu. Civilní kostýmy podtrhují profilaci a odcizení jednotlivých Brouků,“ doplnil Sucharský.

Chlapecké kvarteto The Backwards vzniklo před čtrnácti lety v Košicích. „Když se ohlížíme zpátky, byly to roky plné zážitků, cestování po světě, nádherných setkání i dospívání. Splnil se nám sen. Hrajeme hudbu, kterou máme rádi a je pro nás velkou ctí, že se i našim posluchačům líbí, co děláme,“ říká spokojený slovenský Harrison.

Největším úspěchem kapely je vítězství na světovém Beatlefestu v New Yorku v roce 1998, kde za sebou nechali konkurenci šestatřiceti skupin z celého světa. „Dostali jsme se tam díky Ivanovi Brtáňovi. Jeho bratr žije v Americe. Ten nás do soutěže přihlásil, zařídil nám cestu a celou ji i financoval. Bylo to úžasné. Poprvé za velkou louží, ve velkém, neznámém světě. Když jsme slyšeli moderátora, který nás vyhlásil, bylo to něco neskutečného,“ zavzpomínal mladý hudebník.

Koncert ve Velkém sále Městského divadla Zlín se uskuteční 30. listopadu od 19 hodin. „Tvorba The Backwards je jednou z mála možností připomenout si dobu dávno minulou nejen prostřednictvím nesmrtelné hudby, ale i originálních nástrojů z té doby, kterých se ve světě mnoho nezachovalo a zažít neopakovatelný hudební zážitek,“ pozvala organizátorka.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.