Festival se konal po celý loňský rok v Praze a vystoupilo na něm dvacet souborů z celé republiky. Slovácké divadlo přivezlo do hlavního města hru Jakuba Macečka a Vladimíra Fekara Villon F. o slavném prokletém básníkovi.

Osud hry je přitom velmi zajímavý. Autoři ji nabídli několika divadelním ředitelům, ti ji však vždy odmítli. Prozíravý ředitel hradišťské scény Igor Stránský s dramaturgyněmi Ivou Šulajovou a Hanou Hložkovou po ní však okamžitě sáhli a jejich intuice se ukázala jako správná. „To by mě zajímalo, co si teď mí kolegové ředitelé myslí, když sledují, Villonovo vítězné tažení,“ usmívá se Stránský.

Inscenace měla ve Slováckém divadle premiéru v březnu loňského roku v režii Macečka a s hudbou Davida Smečky. „Téma hry vás musí především vnitřně oslovit, jinak se to nedá dělat. Před pár lety jsme se s Jakubem cítili jako on, dnes bychom jím chtěli být,“ vyznává se z obdivu k Villonovi Smečka. V Hradišti je podle režiséra hry kvalitní soubor a je z koho vybírat. „Navíc v naší hře je spousta zpívání a k tomu jsou tady herci po všech těch muzikálech pěkně vycepovaní,“ chválí soubor režisér.

O tom, zda cena za největší událost loňského ročníku festivalu České divadlo poputuje do Slováckého divadla, se rozhodne 3. února. Dva dny poté ji budou moci v repríze vidět i diváci v Hradišti.