Film pochází z dílny zlínského rodáka Václava Kadrnky, který jej natočil na základě vlastních vzpomínek a dopisů, které si v roce 1987 posílali jeho rodiče.Režisérův otec byl v té době v emigraci v Anglii. Jeho manželka se čtrnáctiletým synem se za ním snažila vycestovat z Československa.

„Tím, že se jednalo o mé vlastní vzpomínky a dopisy rodičů, bylo pro mě natáčení těžké. Vše ve mně rezonovalo, vracel jsem se v myšlenkách do doby, která nebyla veselá. Pocity umocnily i obsahy dopisů, ze kterých jsem se o sobě mnoho dozvěděl,“ svěřil se Kadrnka, který film připravoval tři roky. Kromě režie se podílel i na scénáři a je také producentem snímku.

Titulní role v pětasedmdesá­timinutovém snímku Osmdesát dopisů ztvárnili Zuzana Lapčíková a Martin Pavluš, o kameru se postaral Braňo Pažitka.„Jsme nesmírně šťastní, že jsme byli na tak slavný festival pozvaní. Je to pro nás velká čest,“ přiznala manželka režiséra a členka filmového štábu Simona Kadrnková.

Na festivalu Berlinale se objeví v titulcích i oficiálních materiálech logo Zlína. Také proto, že krajské město odpustilo štábu poplatky ve výši 45 tisíc za zábor míst, na kterých natáčel. „Za podporu někdejší primátorky Ireny Ondrové i vedoucí odboru kultury radnice Kateřiny Pešatové jsme velice vděčni,“ poděkovala Kadrnková.

Kdy budou moci zhlédnout film Osmdesát dopisů zájemci v České republice, zatím není jisté.