Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochou vzdají hold padlým vojákům

Tlumačov – Vzdát hold padlým vojákům se před pěti lety rozhodl akademický malíř, restaurátor a tlumačovský rodák Josef Petr.

31.8.2011
SDÍLEJ:

Sochař Josef Petr připravuje sochu orlice, která bude od soboty 3. září zdobit vrchol památníku věnovaného tlumačovským hrdinům rakousko – pruské války.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Právě on je autorem památníku hrdinů roku 1866, který je v historických análech spojen s Prusko-rakouskou válkou, bude odhalen 3. září ve 14 hodin v místě rozcestí křižovatky Hulín – Kurovice.

„Myšlenka vytvořit tento pomník je stará pět let včetně návrhů. Je to můj dar obci Tlumačov,“ prozradil umělec Josef Petr s tím, že památník bude vysoký celkem k šesti metrům a bude vyhotoven v duchu jako by byl vyhotoven právě v roce 1866.

Symbol vznešenosti a statečnosti

„Lidé toho znají hrozně málo a málo se také zajímají obzvlášť o historii. Jelikož jsem vystudoval historii a umění i s obecnou historií, napadlo mě najít si myšlenku, která by souvisela s nějakým konkrétním místem tam, odkud pocházím a napojit se na něco významného, co se v minulosti stalo,“ zdůvodnil svou tvorbu Petr.

Samotný památník je ve své vrcholové části zdoben stylizovaným maltézským křížem s vrcholovou sochou orla na zeměkouli jako symbolem vznešenosti.

„Tyto symboly jako orel na zeměkouli nebo lev se zeměkoulí jako symbol statečnosti jsou staré právě od Římanů. Zeměkoule bude opletena dubovým a lipovým listím s nápisem Viribus Unitis, což v překladu znamená spojenými silami,“ vysvětlil význam částí památníku Josef Petr.

Celý památník je věnován historickým událostem, bohatě popsaným také v kronikách obce. Není to ovšem pouze historie obce jedné, ale všech okolních.

„Po sedmidenním pochodu v roce 1866 přišli okolo páté hodiny k Trutnovu, kde porazili Prušáky a vyhnali je až za hranice českého království,“ vypráví Petr.

Památník je tedy hlavně o Tlumačovských občanech – vojácích, kteří v této válce bojovali za císaře a vlast – stali se skutečnými hrdiny a na které se trestuhodně zapomněli. Sám akademický umělec Josef Petr také vzpomněl, že v armádě bojovali také bratři Boženy Němcové.

„Je to obrovské dílo mnoha lidí, sochařů, jeřábníků a mnoho dalších, které samozřejmě vzpomenu při odhalování památníku při slavnostním projevu,“ dodal umělec.

Josef Petr také prozradil něco ze svého soukromí a uměleckých začátcích. „Chodil jsem do lidové školy umění, pak jsem vystudoval sochařství na střední uměleckou školu v Uherském Hradišti a také sochařství v Praze,“ vzpomněl na své začátky. A proč nakonec zakotvil zpět v rodné vísce?

„Hodně dlouho jsem pracoval v jedné restaurátorské firmě ve Východních Čechách. Po ukončení činnosti jsem se přestěhoval do rodného města tady v Tlumačově na Moravě. Vlastně je to tak, že částečně bydlím v Brně a částečně dojíždím za prací do Tlumačova,“ prozradil Petr.

Plány do budoucna

Autor památníku Hrdinů 1866 Josef Petr, který se živí hlavně restaurováním a pracuje momentálně na kulturních památkách, se také svěřil, že by chtěl v budoucnu postavit kapli.

„Byla by to kombinace architektury se sochařstvím. Ta kaple by byla postavena jednomu našemu mučedníku, podle mého názoru významnému, ale bohužel opomíjenému. Jedná se o svatého Jana Sankardera, který zahynul na základě mučení v Olomouci v roce 1620,“ vypráví Josef Petr s tím, že se v podstatě jednalo o politickou vraždu.

Koníček: vinařství

Ve volné chvíli vezme umělec do rukou i štětec nebo si rád dopřeje kvalitní mok. „Mám vinohrad a jsem velký vinař. Pěstuji vinnou révu, ale specializuji se jen na Burgundské modré. Jeho historie sahá až do doby Římanů,“ říká.

Autor: Zuzana Molková

31.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení