Právě on je autorem památníku hrdinů roku 1866, který je v historických análech spojen s Prusko-rakouskou válkou, bude odhalen 3. září ve 14 hodin v místě rozcestí křižovatky Hulín – Kurovice.

„Myšlenka vytvořit tento pomník je stará pět let včetně návrhů. Je to můj dar obci Tlumačov,“ prozradil umělec Josef Petr s tím, že památník bude vysoký celkem k šesti metrům a bude vyhotoven v duchu jako by byl vyhotoven právě v roce 1866.

Symbol vznešenosti a statečnosti

„Lidé toho znají hrozně málo a málo se také zajímají obzvlášť o historii. Jelikož jsem vystudoval historii a umění i s obecnou historií, napadlo mě najít si myšlenku, která by souvisela s nějakým konkrétním místem tam, odkud pocházím a napojit se na něco významného, co se v minulosti stalo,“ zdůvodnil svou tvorbu Petr.

Samotný památník je ve své vrcholové části zdoben stylizovaným maltézským křížem s vrcholovou sochou orla na zeměkouli jako symbolem vznešenosti.

„Tyto symboly jako orel na zeměkouli nebo lev se zeměkoulí jako symbol statečnosti jsou staré právě od Římanů. Zeměkoule bude opletena dubovým a lipovým listím s nápisem Viribus Unitis, což v překladu znamená spojenými silami,“ vysvětlil význam částí památníku Josef Petr.

Celý památník je věnován historickým událostem, bohatě popsaným také v kronikách obce. Není to ovšem pouze historie obce jedné, ale všech okolních.

„Po sedmidenním pochodu v roce 1866 přišli okolo páté hodiny k Trutnovu, kde porazili Prušáky a vyhnali je až za hranice českého království,“ vypráví Petr.

Památník je tedy hlavně o Tlumačovských občanech – vojácích, kteří v této válce bojovali za císaře a vlast – stali se skutečnými hrdiny a na které se trestuhodně zapomněli. Sám akademický umělec Josef Petr také vzpomněl, že v armádě bojovali také bratři Boženy Němcové.

„Je to obrovské dílo mnoha lidí, sochařů, jeřábníků a mnoho dalších, které samozřejmě vzpomenu při odhalování památníku při slavnostním projevu,“ dodal umělec.

Josef Petr také prozradil něco ze svého soukromí a uměleckých začátcích. „Chodil jsem do lidové školy umění, pak jsem vystudoval sochařství na střední uměleckou školu v Uherském Hradišti a také sochařství v Praze,“ vzpomněl na své začátky. A proč nakonec zakotvil zpět v rodné vísce?

„Hodně dlouho jsem pracoval v jedné restaurátorské firmě ve Východních Čechách. Po ukončení činnosti jsem se přestěhoval do rodného města tady v Tlumačově na Moravě. Vlastně je to tak, že částečně bydlím v Brně a částečně dojíždím za prací do Tlumačova,“ prozradil Petr.

Plány do budoucna

Autor památníku Hrdinů 1866 Josef Petr, který se živí hlavně restaurováním a pracuje momentálně na kulturních památkách, se také svěřil, že by chtěl v budoucnu postavit kapli.

„Byla by to kombinace architektury se sochařstvím. Ta kaple by byla postavena jednomu našemu mučedníku, podle mého názoru významnému, ale bohužel opomíjenému. Jedná se o svatého Jana Sankardera, který zahynul na základě mučení v Olomouci v roce 1620,“ vypráví Josef Petr s tím, že se v podstatě jednalo o politickou vraždu.

Koníček: vinařství

Ve volné chvíli vezme umělec do rukou i štětec nebo si rád dopřeje kvalitní mok. „Mám vinohrad a jsem velký vinař. Pěstuji vinnou révu, ale specializuji se jen na Burgundské modré. Jeho historie sahá až do doby Římanů,“ říká.