Vonica patří k nejstarším souborům na Moravě. V současné době má přibližně třicet dospělých tanečníků a sedmdesát dětí. „V červenci jsme dali všem prázdniny. Je potřeba si i odpočinout. No a v srpnu nás čeká zájezd do Itálie, kde vystoupíme hned na dvou festivalech,“ prozradil umělecký vedoucí Ivo Urban, který těleso vede už čtrnáct let.

Tanečníci mají za sebou velmi úspěšnou sezonu. „Jsme velmi pyšní na to, že jsme si odvezli uznání od poroty ze soutěžní přehlídky dětských folklorních souborů v Jihlavě,“ vysvětlil Urban.

Vonica se může pochlubit zavedenou tradicí a tou je mezinárodní folklórní festival s názvem Zlínské besedování, který se koná každé dva roky za účasti těles z širokého okolí i ze zahraničí. „Čeká nás hodně práce. Starší tanečníci budou nacvičovat právě na zlínskou přehlídku, tak snad všechno půjde dobře,“ doplnil vedoucí.

Další zlínský soubor Kašava o letošních letních prázdninách odpočívá. „Letos nevyrážíme na žádný zájezd a užíváme si volna. Na konci srpna nás čeká jen Zlínské besedování a na to se samozřejmě moc těšíme,“ řekl vedoucí taneční složky Ondřej Pavlištík.

Valašský soubor Kašava si před několika týdny dovezl z 64. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu ve Strážnici titul Laureát Strážnice 2009. „Toto ocenění jsme obdrželi za zpracování materiálu Leoše Janáčka o Luhačovickém zálesí, které jsme předvedli v rámci pátečního programu o tomto regionu pod názvem O lásce a vojně,“ přiblížil sólista Jiří Gargulák.

Ani Bartošův soubor písní a tanců se v následujících dvou měsících nechystá na přehlídky do zahraničí. „Ale čtyři naše páry vyrazí společně s Vonicou do Itálie, což je fajn. Musím se pochlubit úspěchem našich hochů v Rožnově pod Radhoštěm, kde si z finále odzemku odvezli cenu za druhé, třetí a čtvrté místo,“ řekla spokojená umělecká vedoucí Pavla Omelková.

Těleso se ve své historii zúčastnilo mnoha festivalů před domácím publikem i v zahraničí. Projeli téměř celou Evropu a v roce 1994 vyjeli na turné po Spojených státech. O rok později pak po Tunisu. Největšího úspěchu soubor dosáhl v roce 1991 na folklorním festivalu ve Francii v Dijonu, kde získal stříbrný řetěz Burgunského vévody za 2. místo v hlavní soutěžní kategorii stylizovaného folkloru mezi třiačtyřiceti soubory z celého světa.

„Na konci července zamíříme na Mezinárodní folklorní festival Mistřín a na začátku srpna pak do Rožnova pod Radhoštěm, kde se diváci mohou těšit na program, který trvá hodinu a půl,“ Doplnila Omelková.