VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatel Bobák: Dějiny českého národa jsou plné krve

Zlín – Se spisovatelem a básníkem Jindřichem Františkem Bobákem jsme se sešli ve zlínské kavárně Loft 577. V místě, kde ve středu v 18 hodin bude slavnostně křtít svou poslední knihu Dávné pověsti národa českého. Povídali jsme si nejen o českých dějinách, ale také o válce, učitelství a o životě.

25.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Sekanina

Ve středu večer chystáte slavnostní křest vaší poslední knihy Dávné pověsti národa českého. Chystáte pro návštěvníky něco speciálního?
Součástí této slavnostní akce je samozřejmě také autorské čtení a autogramiáda. Ukázky z nové knihy čtu sám jako její autor a se mnou se bude střídat moje dcera. Mezi ukázkami bude také zařazena vážná hudba.

Někteří umělci mají s vystupováním před publikem problémy. Jak jste na tom vy? Nemáte potíže s autorským čtením?
V žádném případě. Vystupovat před lidmi mi nečiní (vzhledem k mé dlouholeté pedagogické praxi) žádné problémy. Ba naopak. Rád promlouvám ke svým čtenářům a také jim rád naslouchám.

Jaký je Jindřich František Bobák učitel? Byl jste ke svým žákům přísný a nekompromisní nebo naopak?
Myslím, že mi nepřísluší, abych se sám hodnotil, to musí učinit moji žáci a doufám, že nedopadnu špatně. Soudím tak podle toho, že se ke mně i po letech při náhodných setkáních mnozí stále hlásí, i když já už je nepoznávám. Z žáků a studentů se dávno stali dospělí muži a ženy a mají velké děti. Ale pokud jde o přísnost, ta musela být, jinak bych nic nenaučil a já jsem se snažil naučit co nejvíce a co nejlépe. Rodiče jsem si však kvůli hloupostem do školy nikdy nevolal. S jejich dětmi jsme se i při vyučování češtině a dějepisu mnohokrát od srdce zasmáli.

Učíte stále ve škole?
Ve škole už dlouho neučím a od roku 2000, kdy jsem odešel do důchodu, se věnuji jen spisovatelské činnosti. Od té doby mi bylo vydáno již 18 knih. Ty, které jsou napsány pro děti a mládež, jsou proloženy také básněmi. Pokusil jsem se tak vrátit dětem poezii, která se nám v našem uspěchaném životě stále někam vytrácí. A to je velká škoda.

Když se vrátím trochu do minulosti, vaši kariéru jste začal jako důstojník z povolání. Proč jste nakonec odešel?
Když se člověk rozhoduje ve svých 14 letech pro své budoucí povolání, jeho představy jsou mnohdy nereálné, někdy dokonce ztřeštěné. Tak se i můj sen o dobrodružném životě v tvrdé životní realitě rozplynul. Ale do civilu jsem odešel ze zdravotních důvodů.

Setkal jste se někdy s ryze negativní kritikou vašich knih?
Na ryze negativní kritiku si nepamatuji, a pokud mě někdy někdo upozornil na nějaký nedostatek, snažil jsem se, abych se ho příště nedopustil. To bylo v mých začátcích. Ale to už je dost dávno…

Zajímalo by mě, jestli si myslíte, že v dnešním uspěchaném a hlavně internetovém světě mají mladí lidé ještě zájem o historii a knihy vůbec?
Moji čtenáři jsou lidé každého věku – děti ve školách, ale také opuštěné děti a sirotci v domovech mládeže, pro které nakupují knihy jejich zřizovatelé. Některé pohádkové knihy jsou ve své české podobě i v zahraničí – na Slovensku, v Rusku, Polsku a možná i jinde, sám nevím. Čtou je i staří lidé v domovech důchodců. Soudě podle toho, co říkají, moje knihy se jim líbí, a to je pro mě nejvyšší možná forma odměny.

Vaše poslední kniha je opravdu rozsáhlá. Odkud jste takové množství informací čerpal?
Kniha „Dávné pověsti národa českého“, kterou dnes křtíme, a „Příběhy z dávných dějin země moravské“, kterou jsme křtili 24. února 2011, jsou moje celoživotní díla, protože jsou v nich uložena moje dlouholetá studia a četba velké spousty historických knih. Četl jsem dříve, než jsem začal chodit do školy – nejdříve autory české, jako je např. A. Jirásek, V. Vančura, F. Palacký, V. B. Třebízský, F. Čečetka a mnoho dalších, záhy i spisovatele zahraniční.

Jak dlouho kniha Dávné pověsti národa českého vůbec vznikala?
Byl jsem velmi pilný, proto mi práce na této knize trvala pouhé 4 roky. Pramenů, z kterých jsem čerpal je opravdu mnoho, ale například hlavně od Aloise Jiráska.

Stalo se vám při tvorbě knihy něco zajímavého?
Popravdě řečeno – nestalo, až na jedno: Když jsem měl napsánu asi polovinu prvního dílu, porouchal se mi počítač do té míry, že jsem o všechna data přišel a musel jsem začít znovu. V tichu jsem uronil i pár slz, pokud si pamatuji, ale bylo to poučení…

Existují lidé, kteří vás inspirují nebo motivují ve vašem psaní?
V mládí mě skutečně hodně inspirovali básníci Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, František Branislav, ale také například Jiří Wolker… Když jsem dospěl, povšimli si jedné z mých prvotin spisovatelé a byl jsem pozván do zámku na Dobříši. Tam jsem se seznámil s Adolfem Branaldem, který mě k vážnému psaní doslova „nastartoval“. Za mnohé však vděčím Rudolfu Franzovi, autorovi známého Krále Šumavy, se kterým jsem se několikrát setkal a mnohému se naučil.

Máte vy sám osobně rád tento historický žánr? Kdybyste si měl vybrat, v které době by se vám libilo žít?
Jestli máte na mysli ony tři doby, o nichž píši v Dávných pověstech národa českého, totiž dobu pohanskou, dobu křesťanskou nebo dobu královskou, tak nevím. Asi v žádné z nich. Teprve při psaní této knihy jsem si vlastně uvědomil, jak jsou dějiny českého národa tak plné krve, že se v ní člověk mnohdy doslova „brodí až po kolena“. Je velký zázrak, že náš národ to všechno vskutku přežil a mluví česky. To by si měli všichni Češi a Moravané zvláště dnes uvědomit.

Jako spisovatel jste určitě neřekl poslední slovo.
Opravdu doufám, že těch slov bude ještě více. Do tisku jsou připraveny asi tři sta šedesáti stránkové „Příběhy podle Bible“ a na další knize pracuji. Musím hodně studovat…

Máte nějaké motto, kterým se řídíte…?
Mám, ale vymyslel jsem si je sám: 1. Na světě není ničeho, čeho by člověk nemohl dosáhnout.2. Každý člověk by měl žít tak, aby do stopy, kterou po sobě zanechá, mohli vstoupit uzardění jeho potomci a pokračovat v započaté cestě. Na závěr bych chtěl všechny kdo mě znáte a máte mě rádi, ale i vy, kdo mě neznáte, přicházíte v míru a chtěli byste poznat moje dílo, buďte srdečně vítáni.

ZUZANA MOLKOVÁ

25.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 15 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SWS a.s. patří podle sdružení Czech Top100 mezi 100 nejvýznamnějších firem České republiky. Zaměstnáváme 250 kvalifikovaných pracovníků a jsme jedním z největších IT distributorů na českém trhu, na kterém působíme již 25 let., , Nabízíme zázemí stabilní prosperující firmy, motivující finanční ohodnocení, profesní rozvoj a vzdělávání formou školení, prostor k uplatnění svých nápadů a znalostí, příjemné neformální pracovní prostředí, zaměstnannecké výhody (jazykové kurzy, stravenky, Cafaterie, sick days atd.), , Jaká bude vaše pracovní náplň?, - zpracování faktur, účetních dokladů a jejich účtování, - odpovědnost za správné vedení účetnictví, - kontrola zpracovávání účetních operací, - příprava podkladů pro audit a daňová přiznání, , Jaké vzdělání, znalosti a dovednosti byste měli mít?, - SŠ nebo VŠ vzdělání ekonomického směru (obor finance a účetnictví), - znalost problematiky účetnictví a daní, - znalost práce na PC, - znalost AJ výhodou, - praxi na pozici samostatné účetní výhodou, - otevřenost novým pracovním výzvám, - výhodou proaktivní přístup a komunikativnost, - zodpovědnost, organizovanost, samostatnost, , Místo výkonu práce: Slušovice. Pracoviště: Sws a. s. - březová, 763 15 Slušovice. Informace: Mgr. Petr Šich, +420 577 640 307.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Administrativní pracovníci/skladoví účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: vedení skladového účetnictví, obsluha el. bankovnictví, vedení pokladny, spolupráce s externí účetní kanceláří, Požadavky: praxe v oboru, znalost účetního programu Pohoda, zodpovědnost, pečlivost, samostatnost, komunikativnost, nekuřák, Jednosměnný provoz, pracovní doba 7-15:30 hod, moderní pracovní prostředí, Zaměstnanecké výhody: možnost osobního ohodnocení, Životopis prosím zašlete na email: recepce@conezlin.cz. Pracoviště: Cone design int. s.r.o., Tovární, č.p. 417, 763 16 Fryšták. Informace: Iva Frolková, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Očekáváme samostatnost, spolehlivost, příjemné vystupování, ochotu učit se novým věcem. Pracoviště: Rosa market s.r.o. - zlín - křiby, Křiby, č.p. 4718, 760 05 Zlín 5. Informace: Marta Hykšová, +420 577 104 548.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník obsluhuje CNC frézky nebo CNC soustruhy. Dle CNC programů obrábí výkovky. Připravuje potřebné nástroje a udržuje jemu svěřený stroj v pořádku. Hotové obrobky kontroluje. Práce je vhodná i pro pracovníky s minimálními zkušenostmi s obráběním kovů. , , POŽADUJEME: , • znalost čtení výkresové dokumentace, , • znalost problematiky obrábění kovů, znalost technických postupů, , • vzdělání technického směru – výhodou. , , NABÍZÍME: , • zázemí stabilní a prosperující společnosti,, • příjemené pracovní prostředí,, •­ odpovídající ohodnocení dle kvalifikace a praxe,, • odborná školení a podporu profesního růstu,, • týden dovolené navíc,, • zaměstnanecké benefity v rámci sociálního programu (příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, mimořádné bonusy...),, • třísměnný / nepřetržitý provoz.. Pracoviště: Kovárna viva, a. s., Vavrečkova, č.p. 5333, 760 01 Zlín 1. Informace: Marie Gallagher, +420 577 051 304.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lotyšský útočník Edgars Kulda zabojuje o místo v extraligovém kádru Beranů.
2

Zlín vyzkouší Lotyše Kuldu, který získal prestižní Stafford Smythe Trophy

Dopravní nehoda ve Zlíně komplikuje dopravu.

Srážka trolejbusu a náklaďáku komplikuje dopravu ve Zlíně

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

VIDEO: Čestné občanství i pro přítele vynálezce turbíny a kněze

Důstojný pán Vojtěch Král, asistent, spolupracovník a celoživotní přítel vynálezce Kaplanovy turbíny Jaroslav Slavík a dosud žijící páter Jaroslav Nesvadba. Trojice těchto osobností je nově významnými obyvateli Zdounek na Kroměřížsku.

Životní zážitek: vyvolení se fotili se zakladatelem Kiss

Zhruba osmdesátku fanoušků potěšil ve Vizovicích Gene Simmons, americký baskytarista, zpěvák a zakládající člen hard- rockové skupiny Kiss.

Autonehodou přišel o draft NHL. Teď se Puliš porve o místo ve Zlíně

V sedmnácti byl považován za jednoho z nejnadanějších hráčů svého ročníku, aspiroval na první desítku draftu NHL v roce 2010. Teď týden před nástupem na led zveřejnil hokejový klub Aukro Berani Zlín, že Radovan Puliš bude jeden ze dvou útočníků, kteří se v rámci zkoušky porvou o místo v kádru. Druhé jméno lotyšského útočníka zveřejní klub v úterý dopoledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT