Mediálním partnerem akce je Zlínský deník

Sprejery jsem zastihla ještě před začátkem programu a dva z nich byli ochotní o sobě poskytnout zajímavé informace.Jedním byl muž z Trenčína říkající si Nomád, který na letošním Graffiti Jamu představuje nejvýraznější osobnost – tvoří již od roku 1995 a stále ho to baví.

Ve Zlíně nikdy nepůsobil a na tuto akci dorazil díky pozvání pořadatelů. „V začátcích byli mojí inspirací hlavně sprejeři z Ameriky či Francie, konkrétně například FX Crew, uvedl Nomád, který si časem našel svůj vlastní styl.Problematiku takzvaných tagů na veřejných budovách hodnotí jako otázku vývojové fáze. „Já toto už dlouho nedělám, ale každý tím projde. Je to určitá fáze hrdosti,“ uvedl.

Podle něj je velmi důležité, jaký má člověk talent. „Pokud je člověk talentovaný, může jeho finální dílo vypadat dobře i na ilegální ploše – pokud se ovšem nejedná o památku.„Dalo se by říct, že to není vandalismus, pokud je graffiti umístěné někde na obyčejné stěně,“ míní. Podle něj je v této souvislosti velmi důležité, kde je dílo umístěné a o jaké výtvory se jedná. „Díky konkurenci výrobců barev je stále větší a větší výběr nových modelů,“ podotkl Nomád.

Existence velkého množství prodejců barev má pro sprejery příjemný vedlejší efekt. „Cena je příznivá. Konkurence je nucena ceny stlačovat dolů, přestože kvalita se lepší,“ dodal.Inspiraci k tvorbě nečerpá v ničem konkrétním. „Víceméně se jedná o potřebu tvořit, to nejde nijak specifikovat slovy,“ vysvětlil.Nejvíce ho však baví pracovat na věcech, se kterými nemá zkušenost. „Baví mě dělat nové věci, to je moje droga,“ řekl. Podle něj to přináší i určité negativum. Každé graffiti je pak jiné. „Ano, je to kreativita, ale tím pádem tam není styl,“ přiblížil.

#nahled|https://g.denik.cz/55/97/mixer_festival_grafitti_181110_03_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/97/mixer_festival_grafitti_181110_03.jpg|Sprejerská akce v rámci festivalu Mixer, který v termínu od 17. do 20. listopadu pořádají studenti zlínské univerzity.#

Nicméně doposud cíleně tímto způsobem tvořil, ale nyní by rád zapracoval na sérii nebo kolekci v jednom stylu. „Smyslem stylu je obhájit, že nejde o náhodu. I když je každá věc jiná, lze najít charakteristické prvky, techniku,“ dodal. Podle něj je každé místo, kde se graffiti tvoří, nečím speciální. „Motivace malovat dost často spočívá i v atmosféře lokality. Zaujme mě a já tam něco namaluji,“ vysvětlil.Nepracuje tak, že by nejdříve vytvořil návrh a potom pro něj hledal vhodné místo, ale naopak nejdříve objeví místo a až pak tvoří náčrt.

Dalším zajímavým účinkujícím byl student zlínské Univerzity T. Bati pocházející ze Slovenska, který studuje design. Maluje asi pět let a Jamu se účastní také proto, že se jedná o akci jeho domovské školy. Ke graffiti se dostal postupně, často rád maloval a tato potřeba postupně vedla k chuti pracovat na něčem velkém. Podle něj je pro tuto tvorbu ideální plochou bytelný panel nebo beton. „Musí to být něco, co má hladký povrch,“ vysvětlil.„Ve Zlíně je nicméně velmi málo legálních ploch,“ dodal.

Podle něj bývají jamy na šestnácté ZŠ ve Zlíně. Není zastáncem fenoménu tagů na veřejných budovách. „Já osobně toto nepropaguji a ani jsem to nikdy nedělal a maluji jen na legálních plochách,“ dodal.Inspiraci prý jednoznačně hledá v přírodě.