Dopravu na hlavním tahu zbrzdil i včera průvod krojované chasy o téměř stovce lidí. Všichni, kdo měli chuť, se vydali za cifrujícím podstárkem a mladšími a staršími stárky, stejně jako v neděli. Rodiny letošních reprezentantů – Šolarovi, Kudlíkovi, Burešovi a Kolmanovi si pro ně připravili pohoštění v podobě cukroví a vína.

„Dělat stárka znamená hodně starostí, finančních i organizačních. Musíme domů nakoupit jídlo a pití a s chasou potom nachystat zábavu. Přitom nesmíme ztratit ze zřetele práva, aby nám je nikdo nevzal,“ vysvětlil mladší stárek, třiadvacetiletý Martin Šolar.

Stejně jako staršímu stárkovi, i jemu vyrobila právo vyvolená družka. Má podobu šavle s jablkem a je ozdobená krušpánkem. „Hody jsou náročné. Většina lidí v obci si bere dovolenou, někdo i týden, od čtvrtka do středy,“ pousmál se Šolar.

Kromě toho, že se vydají místní do krojovaného průvodu, hostí doma řadu známých. „Máme velkou rodinu, obvykle se u nás sejde i pětadvacet lidí. A pohoštění i kroje musíme nachystat dopředu,“ vysvětlila dvaasedmdesátiletá Josefa Mikulková, která ani včera nechyběla jako divačka v centru obce. Lidové oděvy totiž na sebe oblekla její dcera i vnoučata. „V práci si vzali volno, jinak to nejde,“ sdělila Mikulková.

Veselení si nenechal ujít ani padesátiletý František Sedlář. „Hody žije celá dědina. Když ne v kroji, tak podívat a zazpívat. Vždyť veselá mysl, půl zdraví,“ dodal Sedlář.

A odpoledními radostmi hody neskončily. Lidé se přesunuli do kulturního domu, kde si zatančili po oba dny za doprovodu dechové hudby Topolanka.