„Obnáší to tréninky několikrát do týdne, je to pravidelná volnočasová aktivita. Teď už se pohybuje na úrovni, ne zrovna naplno sportovní, ale kulturně-společenské. Úroveň mažoretkových skupin je už dneska tak vysoká, že všechny kluby se tomu věnují opravdu několikrát do týdne," řekla Deníku Dana Mědílková ze zlínské Taneční školy A. & A. Mědílkovi.

Dbát by holky měly také na svou postavu. Většinou se udržují samy.

„Brambůrky či třeba zmrzlinu. Zrovna toto bych mažoretkám nedoporučovala, pokud si chtějí udržet pěknou hubenou postavu. Na druhou stranu, někdy je na to také chuť, takže samozřejmě všeho s mírou," vysvětlila s úsměvem Dana Mědílková, která zlínské mažoretky vede už pětadvacet let.

Nejvíce mažoretek mají v mladších skupinách, kde jsou děti ve věku 4 až 5 let. V dospívajícím věku od čtrnácti a více už některé slečny upřednostňují jiné zájmy.

„Není to vždy pravidlem, to zase ne. Mám tu holky, které začínaly ve čtyřech letech, dneska jim je třeba pětadvacet a pořád se tomu věnují, jezdí na soutěže. Pro holky je to atraktivní, mají pěkný kostým, boty na podpatku, líbí se veřejnosti. Je to taková estetická záležitost," podotkla Dana Mědílková.

Své menší i větší svěřenkyně měla na starost také uplynulou sobotu v Otrokovicích, kde se konal Národní šampionát mažoretek a twirlingu České republiky 2017. Zúčastnily se jej stovky mažoretek z celé Moravy. Kvůli jejich slavnostnímu defilé například i na několik hodin byla uzavřena doprava na Tř. Tomáše Bati.

„Mamce se moc nelíbí, že dělám mažoretku. Ani nevím proč. Zato babička mě hodně podporuje. Moc mě to baví. Jednou jsem byla na akci, kde vystupovaly, mě se to zalíbilo, tak jsem se k mažoretkám přidala," řekla Deníku například dvanáctiletá Valeria Batani ze zlínské Taneční školy A. & A. Mědílkovi.

Její dvanáctiletá kamarádka Adéla Kopalová mažoretkám propadla před sedmi lety a chtěla by u nich zůstat co nejdéle. „Se školou to skloubit v pohodě jde, teda jak kdy," zasmála se.

Podle patnáctileté Ivany Botosové z Mažoretek Kontrasty Hulín se tomu nemůže věnovat každá dívka. Ona sama je mažoretkou už deset let. „Každá nemá rychlé prsty na práci s hůlkou," vysvětlila.

Ze všeho nejvíce ji na tom baví, že může být s holkami, které má ráda. „Podle mě je to opravdu těžký sport, který nemohou dělat všichni," dodala mažoretka žijící v Holešově.

Na červnové mistrovství do Poděbrad postupují ve všech kategoriích (minimažoretky, děti mladší, děti starší, junior a senior): Babypanenky Hranice, Mažoretky KST a TŠ Mědílkovi Zlín, Minipanenky Hranice, Lentilky Holešov, Minivčeličky Hluk, Mažoretky KST a TŠ Mědílkovi Zlín, Panenky Hranice, Mini Kontrasty Hulín, Mažoretky KST a TŠ Mědílkovi Zlín, Včeličky Hluk, Mazlinky Hluk, Mohelnické mažoretky ZUŠ Mohelnice, Mažoretky KST a TŠ Mědílkovi Zlín.