„Nedá se vyzdvihnout jeden soubor, který by byl letošním hlavním trhákem. Nicméně si velice vážíme toho, že k nám zavítá folklorní soubor až z dalekého Istanbulu,“ sdělil předseda Hudebního sdružení Zlín a člen festivalového štábu Václav Talaš. Tuto akci pořádá s kolegy ve volném čase.

HODNĚ ŽÁNRŮ, ŠANCE PRO MLADÉ

Kromě souborů z Rakouska, Polska, Slovenska, Maďarska nebo Německa nebudou chybět ani místní.

„Na naše vystoupení se připravujeme v pravidelných zkouškách a diváci mají možnost v něm vidět typické tance z Horňácka,“ představil program Ivan Vařecha z Folklorního souboru Lipovjan.

Model festivalu zůstává stejný jako v minulých letech. Kromě folklorních souborů dají organizátoři prostor také mládežnickým orchestrům z místních uměleckých škol.

„Za velké plus považujeme, že na festivalu zazní i jiné žánry, ale také dáváme šanci mladým hráčům, aby se ukázali před publikem a završili tak svou celoroční činnost,“ popsal Talaš.

Ovšem jedna zvláštní změna letos nastane. Festival FEDO se totiž kříží s další zlínskou akcí, konkrétně s Garden Food Festivalem. Obě akce se přitom konají na náměstí Míru.

„My jsme vyšli organizátorům festivalu jídla vstříc v tom, že se jejich akce může konat na náměstí Míru v rámci našeho festivalu. Uvidíme, jak to dopadne, každopádně to na náměstí bude žít,“ uvedl Talaš.

K největší atrakci festivalu patří sobotní průvod městem. V návaznosti na něj však Zlín čeká drobné dopravní omezení.

„Od 10 do 11 hodin povede průvod po třídě Tomáše Bati, ze které následně odbočíme na náměstí Míru. Městská doprava bude omezena jen částečně, důležité trolejbusové linky projedou,“ informoval Talaš.

KDE JSTE? COŽE? V ŽILINĚ?

S organizací akce, na kterou při pěkném počasí zavítá až 15 tisíc návštěvníků, se ale pojí i různé komplikace.

„Jednou na festival přijel soubor z Polska. Chlapi nám volali, že už jsou ve městě a kam se mají hlásit. Když se však dlouho nic nedělo, začali jsme se po nich pídit. Nakonec jsme zjistili, že místo do Zlína přijeli do Žiliny,“ vzpomíná dnes už s úsměvem organizátor Talaš.

Všem účinkujícím je poskytnuto ubytování i stravování na internátě, který stojí v centru města.

„Tu dostupnost si soubory vždy chválí. Sami býváme na různých festivalech ubytovaní v jiném městě a na vystoupení musíme dojíždět. Ale nám po festivalu vždy říkají, že máme organizaci na vysoké úrovni,“ prozradil Talaš spokojeně. Dodává však, že ani tak se občas nevyhnou nepříjemnostem.

„Stává se, že někdo ze souboru třeba v koupelně ukopne kohoutek a vyplaví internát. Doufám ale, že se z toho nestane tradice,“ uzavřel.