Porotu zaujala nejen v Moravskoslezském kole, ale i v kole celostátním. Mezi sedmnáctkou nejlepších zpěváčků celé České republiky, kteří se výběrem z kol předchozích dostali do celostátního kola, reprezentovala Valašsko Julie Vajdáková z Březůvek.

Deset zpěváčků z Valašska, Slovácka a Hané, společně se sedmi z Čech změřilo své síly v Soutěži dětských interpretů lidových písní Zpěváček. Celostátní kolo se konalo o víkendu v Brně v loutkovém divadle Radost.

„Byl to opět náročný den,“ potvrdila dvanáctiletá nadějná zpěvačka, která svým zpěvem zaujala i předsedu komise Jana Rokytu mladšího. „Chtěl vědět, odkud jsem.

Nevěděl, kam mě má zařadit,“ uvedla se smíchem Julie. „A tak jsem mu vysvětlila, že jsem z Maryjánku, což je dětský soubor Valašského souboru Kašava,“ dodala. Potěšilo ji Rokytovo doporučení, aby se zpěvu určitě věnovala i nadále.

Po všech těch kolech už prý nebyla vůbec nervózní.

„Opět jsem měla tu čest zpívat s BROLNem,“ uvedla mladá zpěvačka.

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů Julinku doprovázel i v Moravsko-slezském kole. Písničky tak měli nacvičené už ze semifinále.

„Čechy měly také svoji muziku. V ní hráli dokonce i na dudy,“ uvedla nadšeně soutěžící.

Ráno na zkoušce si každý soutěžící vylosoval pořadí a vystoupení probíhalo podle klíče: střídavě dva soutěžící z Moravy a dva z Čech. Julie šla na řadu až čtrnáctá.

„Poprvé ze všech kol jsem neslyšela své soupeře, protože jsme byli všichni ve foyer a organizátorka si nás postupně volala na jeviště,“ vyprávěla.

Prý to mělo i své výhody: všichni si spolu povídali a přáli si hodně štěstí. Pro Julinčinu maminku celostátní kolo ale nebylo zcela jednoduché.

„Tentokrát nás nedoprovázela její sestra Helenka, která jí se vším pomáhá. Měla jiné vystoupení s Kašavou,“ vysvětlila Markéta Vajdáková.

Podle slov dcery dělala prý vše špatně.

„Špatně jsem ji česala, špatně jsem ji oblékala do kroje,“ smála se maminka.

Na výsledky soutěžící čekali až do půl sedmé večer. Porota vybrala deset nejlepších zpěváčků. Julii vyhlásili mezi posledními třemi nejlepšími.

„Porota to měla velice těžké. Soutěžící reprezentovali různé regiony s odlišnými lidovými zvyklostmi,“ zhodnotila Julie.