Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Taneční mistr Aleš Mědílek: Důležité je, aby se lidé bavili a zatancovali si

Zlín - /ROZHOVOR/ Už v roce 1948 vznikla Taneční škola A+A Mědílkovi ve Zlíně. Založil ji Augustin Mědílek společně se svou celoživotní partnerkou Annamarií Mědílkovou. Po smrti Augustina Mědílka převzal jeho syn Aleš spolu s maminkou roli tanečního mistra a pokračoval v jeho práci.

10.1.2013
SDÍLEJ:

TANEČNÍ MISTR. Aleš Mědílek vede ve Zlíně společně se svojí ženou taneční školuFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

V současné době školu vede se svou manželkou Danou Mědílkovou. Deník se Aleše Mědílka v rozhovoru ptal nejen na jeho školu, ale i na rady, jak se v průběhu nynější plesové sezony neztrapnit.

Kolik se už vystřídalo ve škole žáků?

Ročně je to několik set žáků. Nyní máme i výuku mimo Zlín. Vyučujeme i v Uherském Brodě, Strážnici, Slavičíně, Valašských Kloboukách a v Holešově. Všechny kurzy vedeme osobně. Máme kurzy pro děti, středoškoláky, dospělé, tancování pro ženy a mažoretky.

Počítáte s tím, že váš syn jednou za vás „převezme štafetu"?

Syn se zatím k tomu, že by převzal štafetu, moc nemá. Nyní tancuje street dance a společenskému tanci se věnuje jen tak na okraj. Ale já jsem to měl také tak, uvidíme, jak to ještě dopadne.

Jaký je o tanec zájem mezi mladými? Nechybí vám kluci?

Zájem mezi mladými celkem je a daří se i počty tanečníků napárovat. I kluci mají o taneční zájem a stane se, že někdy bývá v kurzech více kluků než děvčat. U mladých jde také o to, že se při těchto příležitostech oblékají jinak než běžně a zjišťují, že toto oblečení má svůj půvab a sžijí se s ním.

Jak jdou hodiny tance dospělým?

Dospělí do tanečních chodí buď ze společenských důvodů, nebo protože jeden z partnerů umí tancovat a druhý ne. Jsou i takoví, kteří si chtějí tance prostě jen zopakovat. Dospělí se hodně snaží a jsou pilnější. Někomu to jde ztuha, ale naučí se to. Stačí jim, že jsou schopni si jakž takž zatancovat a mají z toho lepší pocit. Ti svižnější zvládnou vše rychleji.

Co říkáte na různé televizní taneční soutěže?

StarDance a různé jiné soutěže popohnaly lidi k tomu, že se přihlásili a začali mít o tanec tohoto druhu zájem. V těchto soutěžích jde, řekl bych, až o špičkové výkony. Je to spíš podívaná než tanec pro široké masy. My se spíše zaměřujeme na klasiku, jde nám o to, aby se lidi naučili tančit a mohli uspět v běžném tanečním provozu.

Zažil jste někdy taneční pár, který se doslova rozletěl po parketu bez ohledu na to, kolik je na něm místa?

Je to velmi citlivé. Někteří se věnují tanci ve formě sportovní a jsou pokročilejší, jiní zase méně. Je třeba vědět, co si můžu dovolit, na plese to pak nemusí vypadat vždy dobře. Je potřeba mít ohled na tančící kolem sebe.

A co pády na parketu, stává se to?

Samozřejmě že mohou být nejrůznější pády. Zakopne se o souseda nebo o partnera. Také se může stát, že se přišlápnou partnerce šaty, když má dlouhou toaletu, a utrhne se jí sukně. I to se někdy stává. Stane se také, že pán uklouzne a najednou klečí před dámou. Působí to zvláštním dojmem, ale musím říci, že lidé tyto situace zvládají se ctí, zvednou se a tancují dál.

Zažil jste vtipné situace i s vašimi žáky?

Stává se, že pokud tanečníci nezdvihnou při podtáčkách ruce tak, jak mají a dívky mají rozpuštěné vlasy, zamotají se chlapcům do knoflíčků na rukávech. Nemohou se z toho rozmotat. Už jsme jednou chtěli dívce pramen vlasů ustřihnout, ale nakonec se nám povedlo ji osvobodit.

Co klasické šlapání na střevíčky dam, je to častý prohřešek?

Není to až tak časté. Ovšem když se to stane, tak i když páry mají mezi sebou kamarádské vztahy, tak za to holky samozřejmě kluky trochu takříkajíc pérují. Ale musím říci, že to srdnatě snášejí, ať kluci nebo děvčata. Vždy se snažíme o to, aby si vzájemně pomohli.

S přibývajícím časem přibývá na plesech i odvážnějších tanečních výkonů. Je to dobře?

Někteří lidé po čase samozřejmě odbourají počáteční ostych, cítí se uvolněnější a neberou to až tak dramaticky. Je to ale ples od plesu, záleží, jací se na něm sejdou lidé, jaká je tam atmosféra, která tam hraje kapela. Důležité je, aby lidé na plese měli dobrou náladu a celý ples probíhal v dobrém náboji a měl vřelou atmosféru. Hlavní je, aby se lidé přišli bavit.

Co byste poradil lidem, jak si mají užít plesovou sezonu?

Nejlepší je vzít si s sebou dobrou náladu, mít kolem sebe přátele a nedělat si nic z toho, když se zapomenou kroky, uklouzne noha nebo když se pošlape střevíček.

Důležitá je chuť si zatancovat a dobře se pobavit.

Ptáme se osobností: Co vy a plesy?

Jana Macalíková, vedoucí preventivně informačního oddělení, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR ve Zlíně

Mám plesy moc ráda. Je to totiž úžasná příležitost být oblečena i v něčem jiném, než je uniforma. Dříve jsem tancovala flamengo a na plesech jsem vystupovala. Na klasickém plese jsem ale už opravdu dlouho nebyla.

Petr Olšan, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby ve Zlíně

Plesů se zúčastňuji, ale jako muzikant a zpěvák. Nejsem moc dobrý tanečník, to rozhodně ne. Má žena tancuje ve folklorním souboru. Co neumím, mě učí ona. Rozhodně jsem lepší muzikant než tanečník. Jinak plesy mám rád. Chodím pravidelně na ples Bartošova souboru, i když letos budeme místo něj na horách.

Helena Čermáková, herečka Městského divadla Zlín

Já a plesy? Musím říct, že nejsme moc velcí kamarádi. Na plesech se objevím většinou jen jako účinkující. Buď uvádím program, zpívám nebo se jakýmkoliv způsobem podílím na programu plesu. Osobně se nerada účastním společenských akcí, mám ráda soukromí mého domova. Plesy nejsou způsob zábavy, který by mi byl blízký, ale nemám nic proti tomu, když se tak ostatní lidé baví.

Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje

Na plesy chodím čím dál méně. Někdy se jich zúčastním pracovně. Má žena je nyní už lepší tanečnicí než já tanečníkem, přesto se spolu s našimi přáteli občas nějakého plesu zúčastníme. Nyní se chystáme na Otrokovický ples pořádaný 19. ledna.

JANA ZAVADILOVÁ

Autor: Redakce

10.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení