Akci zahájí projekce snímku Ivetka a hora.

„Ten nezúčastněným pohledem vypráví o životě Ivetky, dnes mladé ženy, jíž se v mládí po dobu pěti let zjevovala na hoře Zvir u slovenské obce Litmanová Panna Maria. O fenoménu těchto zjevení vypovídá také fakt, že se z hory stalo poutní místo, které loňského roku oficiálně uznal i biskup slovenské řecko-katolické církve,“ prozradila jedna z organizátorek Regina Bittová.

Z mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě si tvůrci odnesli hlavní cenu v sekci Česká radost.

Projekci doplní beseda s režisérem Vítem Janečkem a farářem Hubertem Wójcikem. „Hlavní představitelka je hodně zaneprázdněná a je mimo republiku. Takže na zahajovacím večeru bude bohužel chybět,“ vysvětlil jeden ze zakládajících členů klubu Zbyněk Lekeš.

V minulých ročnících si návštěvníci zvykli navštěvovat FK v jarní a podzimní sezóně. „Letos jsme připravili novinku. Třetí oko nepřeruší letní prázdniny. Budeme promítat každou druhou středu,“ pochvaloval si Lekeš.

Nedílnou součástí Třetího oka je také Projekt 100, jenž organizuje Asociace českých filmových klubů (AČFK). Jedná se o putovní přehlídku deseti celovečerních filmů a promítá se ve více než stovce kin po celé republice. Diváci se mohou například těšit na vůbec první britský celovečerní animovaný snímek Farma zvířat tvůrců Johna Halase a Joy Batchelorové.

„Filmoví gurmáni si jistě nenechají ujít Hitchcockovo Psycho a zásadní film pojednávající o nejen drogových závislostech režiséra Darrena Aronofského Rekviem za sen, který se na plátna českých film dostává vůbec poprvé,“ prozradil umělecký ředitel AČFK Pavel Bednařík.

V dubnu potěší milovníky kina česká novinka režiséra Víta Pancíře Sestra. „Abychom se netočili jenom kolem filmu, nabídneme takovou komorní záležitost, kterou je koncert skupiny Bačkůrky z mechu a nebude chybět ani trocha poezie v rámci klubového večera,“ doplnil Lekeš.

Snímky s válečným a okultním zaměřením organizátoři odlehčí například polským filmem Fígle, což je obdoba českých Pelíšků. Jistě zajímavá bude i Babička. „Je to příběh pětapadesátileté ženy, která se rozhodne dát si inzerát, v němž nabízí své sexuální zkušenosti. K jejímu údivu se sejde asi přes pět set odpovědí. Takže trošku kontroverzní a šokující téma,“ řekl Lekeš.

Jarní sezonu Třetího oka každoročně zahajovalo vystoupení luhačovického ochotnického spolku Jednou za rok. Jejich mikrokomedie se vždy vztahovaly k úvodnímu filmu.

„Naše veselohry se už dají srovnat s regulérním představením a nezbyl by čas pro projekci filmu. Takže po vzájemné domluvě jsme se dohodli, že Jednou za rok uvede svoji novinku sólo a to na konci února. Diváci se mohou těšit na Hororošarádu,“ vysvětlila režisérka ochotníků Jarka Hynštová.

Proč tihle filmoví nadšenci vynakládají tolik času a energie na projekt, jakým je Třetí oko? „Kino je fenomén. Sebelepší domácí kino může jen těžko nahradit velikost filmového plátna,“ dodal Lekeš.