Jednou z nich byla expozice fotografií Romana Vernera. Výstava nazvaná Staré struktury představuje černobílé a barevné snímky zachycující různé přírodní struktury. Na snímcích zachytil kůru, kameny, listí nebo šnečí ulity. Výstava potrvá do 24. června.

Návštěvníci uvidí téměř tři desítky fotografií od velkoformátových až po klasické rozměry. Expozici doplňuje dřevěná plastika, která téma zvýrazňuje. „Na souboru jsem pracoval asi rok, protože fotografie nepřicházely naráz, ale postupně tak, jak jsem je nacházel v přírodě. A tak, jak se mi líbily, jsem se k nim vracel a přemýšlel jsem o tom, jak je vyfotografovat a prezentovat,“ řekl autor.

Mezi jeho nejoblíbenější motivy patří šnečí ulity. Některé z vystavených snímků dokonce zachycují objekty, které v přírodě již nelze najít. Jedno z míst se nachází na cestě do Pozlovic na Zlínsku. „Je to jedna řada pilotů, kolem nichž jsem hodně dlouho jezdil. Byly to betonové piloty zapuštěné do potoka, obrostlé mechem. Vypadalo to velmi malebně, až pralesně. Až jsem se je rozhodl vyfotografovat, tak za dva dny je dělníci demontovali a odvezli pryč,“ uvedl fotograf.

Druhým, již neexistujícím motivem je prastará vrba u Přílep na Holešovsku, která se asi rok po vyfotografování rozpadla na prach.
Muzejní ponocování a plesání je historicky první možností večer a v noci navštívit vsetínský zámek. Muzeum regionu Valašsko akci připravilo v rámci celostátního Festivalu muzejních nocí. Kromě Vernerových snímků si lidé mohli prohlédnout také obrazy Jitky Skočkové, vystoupení skupiny historického šermu nebo absolvovat výuku historických tanců.