„Bylo to tehdy na popud rodičů, kteří svoje děti nechtěli vozit daleko do Zlína. Chtěli mít soubor přímo tady v Provodově, tak požádali ty okolní, jestli by někdo nechtěl vést zdejší soubor," zavzpomínala pro Deník Eva Janíková.

Tenkrát řekla, že v žádném případě do toho nepůjde. Pak se jí ale její rozhodnutí rozleželo v hlavě a nakonec souhlasila. „Je tomu už skoro šest let, co soubor funguje a mezitím jsme kromě dětí přibrali i dospělé tanečníky a cimbálovou muziku. Vznikl také ženský sbor," vyzdvihla Eva Janíková.

Ve folklorních souborech ona sama tancovala od dvou let, časem toho ale kvůli zdravotním problémům musela zanechat: maminka jí to zakázala. „Trpěla jsem silným kašlem, prach v tělocvičnách mě dusil, měla jsem také atopický ekzém," vysvětlila Eva Janíková.

V šestnácti letech si ale dupla, chtěla zase tancovat, a tak začala chodit do Folklorního souboru Malé Zálesí, kde také poznala svého budoucího manžela. Na základě toho se dostala i do Provodova. Dřívější zdravotní obtíže přetrvávají, ale jak sama říká, když má člověk něco rád, žádný problém v podstatě není a musí to překonat.

Eva Janíková se svým manželem, který je také ve folklorním souboru, má dcerku Annu Marii, která v létě oslaví páté narozeniny. I jí je už kroj, tancování a zpěv blízký.

„Když dítě vidí rodiče v kroji každý víkend, tak jej chce také mít. Ve dvou a půl letech jsem ji proto vzala do našeho souboru a založila jsem tak skupinku malých dětí od dvou let. Hrozně ji to baví. Do budoucna chce být ředitelkou souboru jako maminka," pousmála se Eva Janíková.

Vloni v listopadu Folklorní soubor Leluja slavil pět let, při té příležitosti připravili obrovský výroční koncert, který sama komponovala. Manžel jí trochu pomáhal.

„Vystupovalo v něm našich sedmdesát členů. Koncert byl rozdělený do čtyř ročních období. V zimě se narodila malá holčička, v průběhu roku rostla a rostla. Na podzim už byla veliká a vdala se. Prošla všechny zvyky, byl to vlastně příběh propletený červenou pentlí," dodala Eva Janíková.