V luhačovické Elektře vystoupila v pondělí společně s klavíristou Petrem Maláskem bez nároku na honorář. Pro humanitární sdružení Korunka Luhačovice už poněkolikáté. Před recitálem si udělala čas i na rozhovor. Hovořila o hudbě, soukromí i o tom, koho by si dokázala představit na prezidentském křesle.

Když jste jela do Luhačovic, jakou hudbu jste v autě poslouchala?

Buddha Bar. (smích). Tuhle relaxační hudbu jsem objevila v Dubaji. Je to směsice skvělých muzikantů, zpěváků i žánrů. Koupila jsem si všech jedenáct cédéček a teď jsem dostala od svého kamaráda, lanškrounského faráře Zibiho Czendlika, dvanáctku. Takže jsem poslouchala celou cestu dvanáctku Budha Bar. To si fakt sežeňte, je to relaxace. Osobně když si mám vybrat, tak buď relaxační hudbu, nebo ticho. To je někdy ještě více než hudba.

Co se vám vybaví při slově Valaši?

Krásní mužští v krojích s valaškou v ruce. (smích).

Jací se vám vůbec líbí chlapi? I ti v krojích?

Já myslím, že všem holkám se líbí mužští v krojích nebo v uniformách. Máme rády muže, kterým se dá věřit, kteří se nebojí zastat se ženské, třísknout do stolu, mužští s charismatem a taktní. Může to vypadat, že neexistují, ale já jich fakt pár takových znám. (smích). Třeba dva úžasné muže máme v soutěži Česko Slovensko má talent. Shodou okolností je mám hned vedle sebe. Jsou to pan Jan Kraus a Jaro Slávik. To jsou chlapi na pravém místě.

Máte před sebou další z benefičních koncertů, na nichž zpíváte poměrně často. Který byl pro vás největší srdeční záležitostí?

Pokud se nejedná o situace, kdy musím konkrétně zareagovat, třeba na povodně, jsou pro mě všechny benefice srdeční záležitosti. I ta dnešní, která vznikla díky přátelství mezi mnou a ředitelkou sdružení Korunka Luhačovice Veronikou Záhorskou. Jezdím sem za ní do lázní a seznámili jsme se shodou okolností úplně jinak. Před časem jsem doprovázela do Luhačovic svého tehdejšího partnera, který na jejím charitativním koncertě účinkoval. Strašně se mi líbil její přístup a srdce, že jsem jí tehdy navrhla: Jsem tady jenom náhodou, ale kdybyste chtěla, tak klidně něco zazpívám. Ona hned: Fakt?…Bylo to spontánní. No, a od té doby jsme vlastně kamarádky. Dělám její koncerty hrozně ráda, protože vím, že vybrané peníze vždycky půjdou na dobrou věc. Stejně tak srdečně spolupracuji se Zibim Czendlikem, s nímž se znám léta. Potom je ještě několik míst, které navštěvuji pravidelně. Například Žarošice. Myslím, že charita do mého povolání patří stejně tak jako focení, rozhovory nebo televize. Nedostala jsem talent pro sebe, ale na rozdávání. Tak to by bylo, abych se charitě nevěnovala! Měl by to dělat každý slušný člověk a nenechávat si štěstí jenom pro sebe.

Kontrolujete, zda vybrané peníze z benefičních akcí putují skutečně tam, kam mají?

Pohlídám si to většinou už na začátku. Nikdy nejdu do benefice s někým, komu bych nedůvěřovala. Potom už to máte jako u zubaře. Vyberete si zubaře, otevřete pusu a pak už mu do toho nemluvíte. (smích).

Kdybyste měla právě teď v rukou milion, komu byste jej darovala?

Z československého talentu vypadly dvě děti, které jsou podle mě nesmírně talentované. Bohužel byli zrovna v jejich skupinách „silnější“ uchazeči. Ale jsou pro mě tak výraznými osobnostmi, že bych jim rozdělila částku napůl. Jednu polovinu bych darovala třináctileté stepařce Kačence a druhou Františkovi, dvanáctiletému tanečníkovi z dětského domova. Oba jsou skromní a mají před sebou velkou kariéru. Sice jsem žádný milion nevyhrála, ale myslím, že jim můžu malinko pomoct i tak. Spojila jsem se s ředitelem domova, v němž žije František, i s trenérem Kačenky. Jsme domluvení, že jim budu finančně pomáhat se školou, s tréninky i cestami do zahraničí. Potřebuji to udělat, protože jsem hrozně protestovala, že vypadli. Bohužel si na to musím zvyknout, protože z padesáti šesti soutěžících řekneme Ano pouze jednomu. Jenomže tyhle dvě děti jsou pro mě zázrakem. Někdo mi může říct: Proč jste nepomohli nám? Ale to máte jako s automobilovou nehodou. U které jste, lidsky zareagujete. Kačenka a František pro mě budou srdeční záležitostí dlouho. Má pomoc nebude trvat rok, ale do té doby, než budou samostatní a začnou pomáhat zase oni druhým.

Máte v soutěži nějakého svého favorita?

Původně jsem měla tyhle dva, ale myslím, že všech padesát šest soutěžících už jsou špičky. Bude těžké vybrat nejlepšího z nejlepších. V každém případě je však pro mě příležitost být porotkyní obrovským darem. Prožívám jiné emoce než ty, s nimiž se setkávám při koncertech nebo v divadle. V porotě můžu ukázat, jaký jsem člověk. A to je pro mě jako pro zpěváka strašně důležité. Kvůli tomu, co ze mě udělala za dlouhá léta média, lidé nevědí, čemu mají věřit. Už vlastně žádné rozhovory dělat nemusím. Stačí, když se člověk podívá každou neděli na televizi a tam najde odpovědi na všechno.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Soukromý život známých osobností je pochopitelně oblíbeným tématem médií. Když jsme u něj, jste momentálně šťastná?

Prožívám jedno z nejhezčích období svého života. Jak na pracovním poli, tak v soukromí. Mám vedle sebe fajn partnera, který je tolerantní a trpělivý. Dítě, které mě ještě pořád potřebuje, ale přitom už ne tolik, abych nemohla pracovat a měla výčitky, že jsem dnes v Luhačovicích, a ne doma. Stále mám rodiče, takže můžu být pořád dítě a dělat u stromečku Jéé. Bydlí se mnou bratr, což jsem si vlastně celý život přála. Letos se mi plní všechny sny. Například deset let jsem strašně toužila po chalupě v Českém ráji a tento rok se mi ji povedlo získat. Najednou jsem se potkala s lidmi, s nimiž jsem si potřebovala něco říct. Je to krásný rok.

Trošku jsme odbočili od té charity. Napadlo mě, byla jste se už někdy podívat v nějaké zbídačené zemi?

Nebyla. Není to ale tím, že bych neměla zájem. Sedmnáct let jsem vrcholovým sportovcem, který nemá na výlety moc čas. A když už mám pár dní volna, tak se věnuji rekonstrukci sama sebe. (smích). Je to složité. Točím jednu desku za druhou, dvakrát do roka pořádám turné a k tomu zpívám muzikály. Ale třeba to jednou přijde. Zatím jsem neměla příležitost a ani jsem to vlastně nevyhledávala. K čemu by bylo pár korun, které někam přivezu a ani nevím, na co vlastně půjdou? Mám sice adoptované dvě africké děti a tři mentálně postižené, kterým každoročně přispívám. Ale když už charita, tak do Česlo-Slovenska.

Jak se díváte na povodňovou daň?

Něco takového existuje?

Je záměr, že by se zavedla.

Nemám na ni názor. Samozřejmě, jakákoliv pomoc je dobrá. Myslím, že už se na nás příroda nemůže dívat, tak vymýšlí různé finty, jak nás donutit k tomu, abychom se stali zase lidmi. Možná je to jeden z jejích úspěchů.

Co byste si přála, aby bylo v knize Kronika českých zpěváků 21. století napsáno právě o vás?

Stojím docela při zemi. Myslím, že v době, když už skoro nikdo nebude znát mé jméno, se stále budou krást obrazy Karla Gotta. (smích). Budu hrozně ráda, když na mě nezapomenou mí blízcí. Ale že bych měla přehnané představy o tom, co by se mělo v knize psát o mě…asi bych to nechala na ostatních. Jsem dost sebekritická, a kdybych něco vymyslela, tak by to nemuselo pěkné. (Smích).

Existuje nějaká univerzální skladba, podle které lze poznat, že je člověk opravdu dobrý zpěvák?

Dobrý zpěvák se pozná během několika prvních tonů a může zpívat jakoukoliv skladbu. Do československého talentu přišla čtrnáctiletá Terezka. Culíčky na hlavně, člověk by ji v davu přehlédl. Když začala zpívat, byl to neskutečný zážitek. Celé divadlo stálo. Na druhou stranu tam byl kluk, který byl talent na to, že nezazpíval dobře jediný tón.

Jaký máte vy hlasový rozsah? A jak to lze přiblížit lidem, kteří moc hudbě nerozumí?

To je právě ono. Nezpívám pro odborníky, ale pro lidi, kteří tomu nerozumí. Nabízím jim emoce a prožitek, který nemá s rozsahem nic společného. Po pravdě ani nevím, jaký mám rozsah. Kdysi dávno mi jej měřili a říkali, že tři a půl oktávy. To je asi hezké. Ale i kdyby to tak nebylo, je to jedno. Horší by bylo, kdybych měla oktáv pět a lidé v sále by se nudili, psali esemesky, nebo jezdili po facebooku. (smích). Podle mě je nejúžasnější česká zpěvačka Hana Hegerová. I kdyby zazpívala tři tóny, tak předává lidem tolik, že je to neskutečný zážitek. Obrečím každé její představení…Ale poslouchejte, za deset minut je představení, budu se muset ještě převléknout.

Dobře, tak s dovolením poslední otázku. Jste příznivkyní Václava Klause. Koho byste si dokázala představit na prezidentském křesle po něm?

Vůbec si neodvažuji říct. Václava Klause si nesmírně vážím stejně, jak jsem si vážila trošku jiným způsobem Václava Havla. Pro mě byl srdcem naší země vždycky Havel a hlavou Klaus. Kdyby se našla taková vzácná kombinace obojího…

V současné nikoho takového neznáte?

No, mám jeden tip. Je to člověk, který když projde, tak je na něm opravdu vidět, že to je hrabě. (smích). Je to krásný a moudrý pán s velkou noblesou, kterého si nesmírně vážím. A možná bych na něj byla jako na prezidenta i pyšná. Ale je to jen momentální nápad, protože se mě na to nikdy nikdo neptal. Je však pravda, že jsem si tuhle otázku sama už několikrát položila a napadlo mě, že by to mohl být on. Asi by se mi v čele státu líbil.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.