„Letošní dvanácté Kumštování přivítá více než pětatřicet umělců a těšíme se také na účast spřátelené výtvarné skupiny ze severského Högenäs, díky které má výtvarný festival mezinárodní ráz. Pokaždé se k nám kolegové těší nejenom na překrásnou krajinu, ale také na slivovici a pivo,“ vysvětlil s úsměvem jeden z pořádajících výtvarníků Jiří Ročák. Švédští umělci budou stejně jako ostatní tvořit svá díla na náměstí.

„Valašské kumštování chce navázat na předchozí ročníky této oblíbené akce, která klade důraz na prezentaci práce řezbářů, sochařů, keramiků, malířů, uměleckých kovářů a dalších výtvarníků. Hlavní myšlenkou projektu je ukázat šikovnost lidových umělců a výtvarníků přímo před zraky diváků, tedy vytáhnout je z ateliérů a umožnit jim přímé setkání s příznivci výtvarného umění a širokou veřejností,“ dodal Ročák.

Součástí akce je také bohatý doprovodný program plný hudebních vystoupení a vernisáží. „V Červeném domě odstartuje ve čtvrtek v 19 hodin přehlídka grafik, maleb, kreseb a fotografií umělců ze severského Högenäs. Do Galerie G se mohou dojít návštěvníci podívat na práce děčínské výtvarné skupiny Z ledu ven. Městské muzeum přitom nabídne expozici dvou členů Sdružení valašskoklobouckých výtvarníků Vincúch, Josefa a Bohdana Jeřábkových. V neděli se pak ve 14 hodin uskuteční závěrečná výstava dokončených uměleckých děl v Galerii V průjezdu,“ informovala mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

Hudební program organizátoři připravili už na páteční podvečer. V sobotu se od 14 hodin představí folkové, folklorní, country a rockové kapely a soubory. „Z folklorních hostů vystoupí například Klobučan se svými tanečníky a cimbálovou muzikou nebo slovenská cimbálovka s tanečním souborem Prvosienka. Hvězdou celého hudebního programu bude skupina Žamboši,“ uvedl Ročák. Návštěvníci se mohou těšit také na Dareband, Květy, Bluesweiser, Janu Houdkovou, Jana Leška Heinla nebo Cafe industrial, vystoupí i dvojice bavičů Huso.

Po oba dny budou výrobci nabízet své produkty na jarmarku lidových výrobků. „Ve večerních hodinách se v mobilním karavanu uskuteční projekce filmových dokumentů o našem městě,“ doplnila mluvčí.

Vrcholem setkání bude tradiční nedělní prodej děl, která během čtyř dnů vznikala pod rukama tvůrců. Za jedenáct předcházejících ročníků si festival našel věrné příznivce. „Většinou se přijde podívat tak šest sedm tisíc lidí,“ pochvaloval si jeden ze zakladatelů, umělecký řezbář Zdeněk Matyáš. Sám měl v plánu pracovat na abstraktním díle z dubu, ale úraz ruky mu v tom patrně zabrání. „Pokud to nepůjde, budu alespoň kreslit. Každopádně určitě nebudu chybět,“ řekl odhodlaně. Podrobný program je k nahlédnutí na stránkách www.kumstovani.cz.