„Pravidelně se tady potkáváme se známými z minulých let,“ dodal. Jeho zkušenosti z dosavadních ročníků byly znát i z vybavení, které si s sebou přivezli. „Máme tu party stany, gril i pitnou vodu v barelech. Sud piva jsme letos nebrali, ale zase máme basu tvrdého alkoholu,“ podotkl se smíchem.

Od studentů až 
po manažery

Festival však není pouze o alkoholu, ale především o hudbě. Není tedy divu, že na festivalu je možné potkat široké spektrum lidí od studentů až po vrcholové manažery firem. „Pokud jsem zrovna ve Zlíně, tak se festivalu účastním pravidelně,“ řekl ředitel jednoho z předních zlínských zdravotnických zařízení Jaroslav Loucký.

„Tvrdá hudba je mezigenerační záležitost a mnozí z nás na těchto kapelách takříkajíc vyrůstali,“ dodal. Není tedy neobvyklé potkat na této akci fanoušky ve věku pětačtyřicet i padesát let, což je na jiných festivalech spíše výjimkou. Vychutnat si zážitek ze světově uznávaného festivalu dorazil i zastupitel Zlínského kraje Michal Kostka. „Přijel jsem sem autobusem už v úterý. Jezdím sem pravidelně od roku 2008,“ vysvětlil. Dle jeho slov se za ta léta se spoustou lidí, kteří festival navštěvují pravidelně, už zná. Na otázku, na kterou kapelu se těší nejvíc, odpověděl bez zaváhání skupina Behemoth.

Ještě den před začátkem, tedy ve středu, se organizátoři měli co otáčet, aby bylo vše připraveno co nejlépe.

„Chystáme velkoplošné stany, výčepy, areál se zaváží zbožím, přijíždějí stánkaři, chystáme adrenalin park, kde si návštěvníci budou moct mimo jiné vyzkoušet i bungee jumping z osmdesátimetrové výšky, staví se pódia, instaluje osvětlení a zkouší ozvučení,“ popsal poslední přípravy ředitel festivalu Jiří Daron.

Infografika Deníku.

„Už dnes funguje i výměna vstupenek za identifikační náramky a to až do desáté hodiny večerní. V den zahájení festivalu bude možné je směňovat již od osmé hodiny ranní,“ řekl včera Daron.

„Na festival dorazí tisíce lidí a tímto jim chceme co nejvíce usnadnit vstup do areálu, abychom v den zahájení pokud možno eliminovali fronty u obou vstupů,“ vysvětlil. Také dodal, že ti, kteří si ještě nestihli koupit vstupenky, tuto možnost stále ještě mají.

Zapotili se též stavitelé pódií. „Dvaceti technikům a čtyřiadvaceti jejich pomocníkům zabere sestavení dva dny,“ nechal se slyšet Radek Karas ze společnosti 
T-Servis, která tuto činnost zajišťuje. Tím však jejich úkol zdaleka nekončí a musejí být přítomni i v průběhu festivalu. „Jsou tu zvukaři i tým lidí, kteří mezi jednotlivými vystoupeními musejí měnit vzhled pódia podle požadavků vystupujících kapel. Máme na to vždy maximálně pětačtyřicet minut včetně požadovaného nasvícení a nazvučení,“ popisuje jejich nelehký úkol. Ani prodejci občerstvení a stánkaři neponechali nic náhodě. „Vyjeli jsme už v úterý dopoledne, abychom zajistili zboží a domluvili si zásobování během festivalu. Musíme si pospíšit, ať můžeme hned první den festivalu otevřít,“ vysvětlil Robert Mlýnek, který dorazil na Masters of Rock vůbec poprvé se svým stánkem prodávat hlavně hamburgery a další občerstvení až ze Středočeského kraje.

Po těchto vrcholných přípravách se tak může dnes krátce po poledni rozjet festival naplno.

Autor: Roman Buček