Vláda, která konečně dostala mandát k reformám, bez kterých se neobejdeme a které lze okomentovat unaveným vzdychnutím „pozdě, ale přece“, je možná před rozpadem, možná před rekonstrukcí, v každém případě s nulovou důvěrou občanů, která se už tak blížila k bodu mrazu kvůli nepříliš zvládnutému stylu vysvětlování jednotlivých kroků. A dělat reformy, navíc zásadní, bez důvěry, no – tomu říkám oříšek.

Pikantní na tom je, že občan vlastně vůbec neví, co se děje. Ten říká to, ten zas ono, ten odposlouchává ji, ta záměrně lže, aby nachytala toho, kdo ji nahrává, ten se hájí, že bez něj propukne korupce, ta zas o něm říká, že uplácí. Výsledkem je apatie, nechuť, rezignace. Je to všechno dobře promyšlený záměr?

Nesmíme totiž zapomínat na kongeniální film Vrtěti psem, pod kterým je jako scenárista podepsaný dramatik David Mamet. V rámci odpoutání pozornosti deset dnů před volbami amerického prezidenta vyrobí zdatní producenti a PR manažeři válku s Albánií. Jak? Jednoduše. Vyrobí ji. Nabídnou příběh. Pustí šot v televizi a nahrají vlastenecký song. Pak už se to, světe div se, šíří samo. A kandidát na prezidenta může vyhrát válku i volby. Kdo vyhraje v našem českém rybníčku, na to si budeme muset ještě chvilku počkat.

Na druhou stranu já osobně zas nejsem zastánce složitých konspirativních teorií. A spíše než na ten film v posledních dnech myslím na Havlovy hry. Zahradní slavnost, například. Hugo, který hraje šachy sám se sebou. Jeho raketový vzestup na společenském žebříčku. Fráze. A hlavně ten pocit, že nikdo neví, proč se děje to, co se děje. Dezorientace v tom, co je pravda a lež, co je dobře a špatně, vás nakonec dožene k jedinému: to je absurdní!

S chutí jsem proto šel i na nový film Václava Havla Odcházení. S vědomím všech těch negativních kritik, které zatím vyšly. Pravda je, že jsme v kině seděli takřka sami. Ale škoda přeškoda. Jedinečná poetika, výrazné herecké výkony a všudypřítomný stesk, či spíše rozpaky nad tím, co se to děje. Film pro dnešní den. Nebylo to vůbec špatné.

Petr Michálek je ředitelem Městského divadla ve Zlíně