Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahraje Demeterová, rozhloučí se Hrůša

Zlín - Na letošní Talentinum se přihlásilo šedesát účastníků, odborná porota vybrala čtrnáct sólistů a dirigentů.

13.5.2008
SDÍLEJ:

Zlínská filharmonieFoto: www.fbmzlin.cz

Filharmonie Bohuslava Martinů pořádá v letošním roce již devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum 2008, do kterého se přihlásilo na šedesát hudebníků. „Vybírali jsme velmi pečlivě a na Talentinu se představí čtrnáct mladých umělců,“ informovala dramaturgyně FBM Jindřiška Keferová.

Festival zahájí již zítra koncertem ve Společenském domě v Luhačovicích. Vystoupí zde čtyři sólisté pod dirigentskou taktovkou Marka Štilce. Mimo jiné zazní také Variace na rokokové téma od Petra Iljiče Čapkovského.

Poprvé se mladí umělci ve Zlíně – tehdejším Gottwaldově, sešli v roce 1972. Od té doby uplynulo hodně vody a každé dva roky patří festival již tradičně v jarních měsících k hudebnímu životu města Zlína.

„Talentinum si klade za cíl pomáhat mladým koncertním umělcům v začátcích jejich umělecké kariéry. Často se stává, že právě Talentinum je určitým odrazovým můstkem k další úspěšné kariéře. V minulých letech se tohoto festivalu účastnili například Jana Jonášová, Bohuslav Matoušek, Igor Ardašev, Václav Hudeček nebo Vadim Repin,“ informovala vedoucí propagace Dagmar Garguláková.

Dnes patří tito i další účastníci festivalu k uznávaným a žádaným umělcům. Kromě sólových hráčů pravidelně vystupují také komorní soubory a některé orchestry. Festival se samozřejmě týká také mladých dirigentů. Na počátku své umělecké dráhy se ve Zlíně představili dnes uznávaní dirigenti jako Stanislav Macura, Petr Vronský, Hynek Farkač, Leoš Svárovský, Tomáš Netopil či současný šéfdirigent FMB Jakub Hrůša. Ten se na Talentinu rozloučí se Zlínem, jelikož se od začátku koncertní sezóny 2008 – 2009 stane šéfdirigentem Pražské komorní filharmonie.

„S Jakubem Hrůšou budeme nadále spolupracovat. V další sezóně bude mít ještě pět koncertů s FBM a pak bude naše filharmonie účinkovat pod jeho taktovkou na Pražském jaru,“ informoval ředitel FBM Josef Němý.

Pořadatelé Talentina se snaží přivést hudbu k mladým posluchačům. „V současnosti věnujeme koncerty více mladší generaci a rozšiřujeme je i do dalších moravských měst – Uherského Hradiště, Olomouce, Kroměříže, Luhačovic, Vsetína, Bystřice pod Hostýnem, ale i Šumperka. Myšlenka, dát příležitost mladým interpretům vystoupit sólově nebo s doprovodem orchestru, aby získali cenné zkušenosti na koncertním pódiu, stále zůstává,“ uvedla Garguláková.

Jeden z koncertů bude také věnován vítězům nově vzniklé houslové soutěže v Kroměříži Archetti in Moravia 2007. Třešničkou na pomyslném dortu bude houslový recitál Gabriely Demeterové. „Byli bychom rádi, aby se letošním ročníkem počínaje stal součástí koncertů Talentina také koncert paní Demeterové, která začínala právě tady ve Zlíně, na našem Talentinu,“ vyjádřil přání ředitel FBM Josef Němý. Jak dále dodal, doufá, že Gabriela Demeterová bude pro účastníky festivalu velkým vzorem v jejich hudební kariéře a pro posluchače bude její recitál vyvrcholením celé akce.

Autor: Silvie Pospíšilová

13.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení