„Dovolte, abychom poděkovali Františkovi za jeho tvorbu nejen pro Klarinetový soubor Prachatice, ale i ostatní hudební spolky a muzikanty nejen v našem městě. Děkuji Ti, Františku za Tvou tvorbu, lidskost, upřímné přátelství i mnohé společné diskuse o muzice,“ reagoval na smutnou zprávu Jan Hovorka z Klarinetového souboru Prachatice.

Posledním autorským koncertem Františka Jančíka byl koncert věnovaný jeho tvorbě, který se odehrál loni v srpnu v jeho rodných Vizovicích, kde se setkal s velkým ohlasem. Jeho skladby byly také vysoce a kladně hodnoceny na různých mezinárodních soutěžích. (hed)

infoblok:František Jančík se narodil 1. 8. 1935 ve Vizovicích. Maturoval na gymnáziu v Uherském Brodě, kde se mu dostalo hudebních základů. Jeho učitelem byl Emil Hába, absolvent varhanické školy Leoše Janáčka. Na pražské konzervatoři studoval klavír, skladbu, hru na cimbál a klarinet. Po absolutoriu pobyl dva roky v Uměleckém vojenském souboru Praha a od roku 1961 působil jako korepetitor a sólista ve Státním souboru písní a tanců. Dva roky účinkoval v Laterně Magice a absolvoval jejich zájezdy.

V letech 1963–68 byl uměleckým vedoucím cimbálového orchestru Vysoké školy ekonomické. V roce 1974 byl na základě konkurzu přijat na Státní pražskou konzervatoř jako profesor klavírního doprovodu.

Od roku 1983 byl osm let členem Pražského komorního baletu Pavla Šmoka. V roce 1975 a od roku 1991 interně přijat na taneční katedru Akademie múzických umění, kde skončil v roce 2005. Od té doby žil v Prachaticích.