„Objevili jsme se v nominacích šestašedesáti kritiků, které zaujaly herecké výkony, scénografie či hudba k inscenaci. Přestože se nominace v ocenění neproměnily, jsou jasným důkazem kvalitní umělecké tvorby divadla a jeho zaměstnanců,“ informovala mluvčí zlínské scény Hana Šmardová.

Stejného názoru je i jeden z divadelních kritiků Jiří P. Kříž. Podle jeho mínění moravská divadla, která jsou v celostátním kontextu jedinečná, doplácejí na fakt, že většina pražských kritiků k nim jezdí jen velmi zřídka. „Počet nominací, které zlínské divadlo získalo v letošním roce je mimořádný, ale myslím si, že by si jich zasloužilo daleko víc,“ je přesvědčený Kříž.

Nejvyšším počtem hlasů ze všech kategorií, do kterých se zlínské divadlo dostalo, se může pochlubit skladatel a korepetitor Richard Dvořák. Ten se objevil v kategorii Hudba roku 2008 na druhém místě s pěti hlasy za hudbu k inscenaci Vějíř s broskvovými květy v režii Jana Antonína Pitínského v pražském Divadle v Dlouhé. „Citlivá kombinace nahrávky i živé hudby, na jevišti vznikající, přispívá k čarovné atmosféře inscenace,“ zhodnotil porotce Jan Kerbr.

Kritička Jana Paterová zase zvolila zlínskou Maryšu v režii Martina Františáka jako Nejlepší inscenaci roku 2008.

V kategorii Ženský herecký výkon roku 2008 se na 5. až 13. místě se třemi hlasy umístila Helena Čermáková za roli Růženy Hoderové v inscenaci Pařeniště, kterou režíroval Jan Antonín Pitínský v brněnském HaDivadle. „Jako noblesní, názorově neústupná a prvorepubliková elegantní žena nabízí detailní vnitřní kresbu nezvyklé role v zavrhované i zavržené hře,“ komentoval kritik Jan Žůrek.

Na 14. až 24. místě skončila Petra Hřebíčková s dvěma hlasy opět za Maryšu. Díky této inscenaci bodoval i Dušan Sitek v roli Lízala v kategorii Mužský herecký výkon roku 2008, který se se čtyřmi hlasy umístil na 8. až 9. pozici. „Znamenitým způsobem, v intencích od realismu až k expresi zachycená proměna statného moravského sedláka v lidskou trosku. Vypočítavého, ale nakonec omylného handlíře s půdou, koňmi a dcerou,“ podotkl Jiří P. Kříž.

Dva hlasy a 12. až 19. místo si zase vysloužil Radovan Král za roli Charlieho Chaplina ve zlínské inscenaci Charlie ve světlech moderní doby v režii Jana Mikuláška.

Zlínská scéna se objevila také na 12. až 19. místě se dvěma hlasy v kategorii Divadlo roku 2008. „Nabízí dramaturgicky promyšlený a jevištně experimentující repertoár, zahrnující osobité adaptace či ozvláštňující interpretace klasiky, původní novinky i náročné muzikálové tituly,“ přiblížil další z porotců Vít Závodský.

Na své si přišla i zlínská scénografie. V kategorii Scénografie roku 2008 získal jeden hlas Jaroslav Milfajt za scénu k inscenaci Balada pro banditu v režii Doda Gombára.

V druhé části Cen Alfréda Radoka 2008, v dramatické soutěži, ve které se hledá nejlepší původní česká a slovenská divadelní hra za rok 2008, se ve finále mezi deseti nejlepšími texty umístil umělecký šéf zlínského divadla Dodo Gombár se hrou Bez boha dom.

Záznam slavnostního odpoledne z předávání Cen Alfréda Radoka 2008 v pražském Divadle Kolowrat mohou diváci vidět už tento pátek od 22 hodin na programu ČT2.