Předchozí
1 z 9
Další

Lidka Polišenská je fotografka z Třebětic u Hulína. Bez ní se neobejde spousta událostí ve Zlínském kraji. Se svým fotoaparátem objíždí hlavně na Kroměřížsku a Holešovsku kulturní, společenské a také sportovní akce. Spolupracuje s Městským kulturním střediskem v Hulíně, Tymy Centrem Holešov, Tanečním Klubem Gradace Kroměříž, Domem kultury v Kroměříži, kroměřížským Poradenským centrem pro sluchově postižené, některými spolky, kapelami, hudebníky a sportovními kluby. Ráda fotí venku. Vyhovuje jí, když má volnou ruku a může fotit, co si sama vybere.

Lidka Polišenská při Kromplmenovi v KroměřížiZdroj: archiv Lidka Polišenská

 ,,Velmi mě lákají hudební kapely, zvlášť akční bubeníci. Nejraději mám fotky zachycující emoce, atmosféru, co mají příběh. Ráda také fotím sporty, které jsem ještě před tím nikdy nefotila. A když se k tomu přidá ještě zajímavé světlo, tak je to super. Naopak nerada fotím v kostele. Připadá mi, že v tomto prostředí fotoaparát ruší,“ rozpovídala se Lidka Polišenská.

Foto Lidky PolišenskéZdroj: archiv Lidka Polišenská

S focením začala v roce 2008.

,,Tenkrát mladší syn Daniel začal navštěvovat taneční klub Gradace Kroměříž. Chodila jsem se dívat na taneční soutěže a ty jsem také fotila. Můj koníček podpořil i manžel, který mi koupil první zrcadlovku. Později jel bratr přezdívaný Kubrt  závod horských kol a díky němu jsem se dostala i ke sportu. Od té doby fotím víceméně všechno kolem sportovních a kulturních akcí od závodů až po plesy. Několikrát jsem zkusila i focení svatby. Jinak mě baví fotit i krajinu a makro. Naopak nebaví mě pózovací fotky bez děje. Portrét si také ráda vyfotím. Ale přirozený. Ono je totiž rozdíl fotit třeba sportovce při běhu a fotit ho, když mi bude pózovat. Nebo bubeníka když má paličky při koncertě nahoře, nebo když bude dělat, že hraje. To je opravdu nesrovnatelné,“ vysvětluje Polišenská.

Foto Lidky PolišenskéZdroj: archiv Lidka Polišenská

V životě se díky této profesi setkala se spoustou zajímavých lidí.

 ,,Na nejcennější skalp ale ještě čekám. Nicméně velký ,,ohlas“ měly fotky pádu cyklisty do vody a jeho následná záchrana při extrémním závodu Bobr Cup v okolí Litovle. Tenkrát se do vody vrhla spousta lidí. Mezi nimi i lékaři, kteří ho úspěšně zachránili. Kdyby tato situace nedopadla dobře, tak bych fotky samozřejmě nezveřejnila. Paní, co ho z vody vytáhla, díky mým fotkám dostala cenu fair play od českého olympijského výboru. Cenná je i fotka z koncertu Janka Ledeckého, kterou si pak Ledecký dal na svůj instagram a facebook. To mě velmi potěšilo. Jednoho z nejznámějších českých zpěváků jsem fotila dvakrát. V létě 2018 v Přerově a o rok později v Kroměříži. Fotila jsem i spoustu dalších známých tváří. Ze zpěváků například ještě Michala Davida, Petera Nagyho, Jakuba Smolíka a Lenku Filipovou. Z herců Václava Postráneckého, Martina Zounara, Bohumila Klepla, Pavla Kříže, Tomáše Matonohu, Miloše Knora, Evu Holubovou, Simonu Stašovou, Květu Fialovou. Ze sportovců Ironmana Petra Vabrouška, biatlonistu Michala Krčmáře, nebo i olympijského vítěze v cross country z roku 2012 v Londýně bikera Jaroslavy Kulhavého. Ve svém archivu mám i fotky cestovatele Jiřího Kolbaby a faráře Zbygniewa Jana Czendlíka,“ pochlubila se Polišenská.

Foto Lidky PolišenskéZdroj: archiv Lidka Polišenská

Fotografka z Třebětic kolem sportu ráda fotí závody, při kterých je příjemná atmosféra.

 ,,Proto jezdím fotografovat Kašavský kros pořádaný místním Valachbajk Teamem. Mojí srdeční záležitostí je prusinovická Rohálovská padesátka. Té jsem se v minulosti i aktivně několikrát zúčastnila. Z kultury jsem si oblíbila ,,domácí“ hulínské akce a Slavnosti piva pod komínem v Záhlinicích. Tam všude bývá také skvělá atmosféra. Líbí se mi i pobyt na horách. V tomto prostředí ale mám fotoaparát jenom jako doplněk,“ svěřila se Lidka Polišenská.

Foto Lidky PolišenskéZdroj: archiv Lidka Polišenská

Každé focení je pro ni něčím zajímavé.

,,Trochu jiné to bylo, při závodu 1000 mil, který jsem fotila 5 dnů. Bikeři projížděli přes Hostýnské vrchy. Bylo to loni v červenci. Tenkrát jsem měla GPS závodníků a tak jsem přesně věděla, kde se pohybují. Byl to pro mě pohodový relax v lese za krásného počasí. Rovněž focení Rohálovské padesátky z vrtulníku, který měl sundané dveře, nebo strašidel v jejich strašidelném domě v Rymicích a závodu v běhu v Boskovicích, při němž podél trati hrála cimbálovka, bylo velkým zážitkem,“ zavzpomínala fotografka z Třebětic.

Lidka Polišenská s Jankem LedeckýmZdroj: archiv Lidka Polišenská

Polišenská se nejvíc odreaguje v přírodě při turistice v lese. Momentálně i u nějaké dobré komedie v televizi, nebo u hudby. A pořád se udržuje v dobré v kondici.

,,Na základní škole jsem se věnovala běhu. Později střelbě, lyžování, závodní kynologii a horským kolům. K cyklistice mě přivedl bratr, který potřeboval ve Vinařské padesátce ve Znojmě v roce 2009 ženu do rodinného týmu. V současném období reprezentuji OB Holešov v orientačním běhu. K němu mě dovedla sestra Dáša. V tomto klubu navíc pomáhám v Přílepích s vedením kroužku Antonínu Peškovi. A v barvách týmu RBT Slimáci se každý rok postavím na start bikemaratonu Hostýnská padesátka. V ní jsem absolvovala všech 7. ročníků. K mým největším sportovním úspěchům patří společně s Evou Kašíkovou zisk dvou druhých míst v orientačním závodu horských kol dvoučlenných družstev v Dřevohosticích a bronzová příčka v amatérském závodu ve střelbě ze vzduchovky na Rusavě,“ prozradila Lidka Polišenská  

Lidka Polišenská se sestrou Dášou, synem Danielem a svým otcemZdroj: archiv Lidka Polišenská

Foto Polida, jak ji všichni znají, nechala nahlédnout i do svého nitra a soukromí.

,,S manželem Richardem máme dva syny. Šestadvacetiletého Tomáše a osmnáctiletého Daniela. Bez podpory celé rodiny a jejich trpělivosti bych fotografovat nemohla. Mezi moje oblíbená jídla patří sushi, ryby, zeleninové saláty, ale také pistácie ořechy, všechno ovoce, hlavně meloun, zmrzliny, taťkovo uzené a jídlo a koláče od mamky. Ta velmi dobře vaří a peče. Oblíbeným pitím jsou domácí limonády okurková, nebo levandulová, džusy, ovocné pivo, míchané drinky, ale většinou piju obyčejnou vodu. Na dovolenou každý rok jezdíme do Nízkých Tater. Ale, jak to bude letos kvůli koronaviru zatím nevím,“ netuší vyhledávaná fotografka z Hané.

Foto Lidky PolišenskéZdroj: archiv Lidka Polišenská

A jak ji nepříjemný virus momentálně komplikuje pracovní život?

 ,,Protože jsou zrušené všechny akce, tak jsem bez fotografování a bez kontaktu s přáteli. Hlavně moje ,,kolegyně“ z Městského kulturního centra v Hulíně mi chybí. Zdraví je však přednější. Všechno se nyní trochu zpomalilo. Lidé ale mají naopak čas věnovat se jiným záležitostem. Já například poprvé v životě pekla rohlíky. No v konečném výsledku to byly spíš tyčinky, ale snědly se,“ zakončila povídání Lidka Polišenská.