Předchozí
1 z 7
Další

Lidé v první linii. Lékaři, sestry, zdravotní záchranáři policisté, strážníci a hasiči. Stejně na tom je i zlínský profesionální a dobrovolný hasič z Vizovic, lezec, zdravotník a reprezentant České republiky v TFA požárním sportu Petr Smilek. Ten  je současně mimo jiné i členem krizového štábu ve Vizovicích. Co říká o pandemii koronaviru, která nyní trápí celý svět? „Právě se nacházíme v jednom důležitém závodě a já věřím, že ho vyhrajeme.“

Petr Smilek.Zdroj: archiv Petra Smilka

Jmenuji se Petr Smilek. Už od dětství jsem rád šplhal po stromech, sportoval, hasičské začátky jsem měl u SDH Jasenná. Od roku 2006 byl zařazen do výjezdové jednotky hasičů z Vizovic, kde v současnosti vykonávám funkci velitel jednotky. O dva roky později jsem nastoupil k Hasičskému záchrannému sboru Zlínského kraje, kde sloužím na stanici Zlín. Začínal jsem na funkci hasič, později jako strojník a nyní působím jako hasič technik u chemické služby. Navíc mám zařazení i jako zdravotník a lezec (pro práci ve výškách a volných hloubkách).  

Petr Smilek.Zdroj: archiv Petra Smilka

Zasahoval jsem u spoustu velkých události, různého charakteru. Člověk si říká, že už ho nemůže nic překvapit a ono se ukáže, že může. Během své doby u hasičských sborů jsem se setkal u rozsáhlých požárů například: požár pneumatik UH B, požár chemičky Chropyně, požár budovy 103. ve Svitu, požár čerpací stanice v Čepru u Loukova a mnoho dalších. Z těch specifických vzpomínám třeba na nejdéle trvající zásah požáru muničního skladu ve Vrběticích, čerpání lihu při metanolové aféře, zásahy v rámci afrického moru prasat, anebo nehodu trolejbusu v Otrokovicích, který narazil do sloupu a následně po něm z poloviny vyjel nahoru. Při příjezdu k místu této nehody, jsme již přední část trolejbusu viděli přes tvořící se kolonu a říkali si, jak se tam dostal. O to bylo složitější samotné vyprošťování zraněných a vzpomínám i na řidiče trolejbusu, který měl viditelné zranění na hlavě. Jeho slova směřující k záchranným složkám byla, že chce být  vyproštěn bezpodmínečně jako poslední. Teď tady máme rozsáhlou světovou pandemii. Lidé nás potřebují a každý z nás musí být o to více zodpovědný. Můj kolega z HZS Plzeňského kraje a zároveň český reprezentant z našeho závodního týmu mi napsal, že letos máme asi po závodech. Já mu na to odpověděl, že v jednom důležitým závodě se právě nacházíme a věřím, že ho vyhrajeme. 

Petr Smilek.Zdroj: archiv Petra Smilka

V době pandemie koronaviru dodržujeme speciálním režim v rámci výkonu služby, zasahujeme a chráníme se potřebnými prostředky tak, aby nebyl narušen chod bezpečnostního sboru

V rámci krizového stavu také koordinuji hasiče ve Vizovicích při rozlévání a rozvážení desinfekce, koordinoval jsem v začátcích distribuci roušek pro právě lidi v první linii.

Petr Smilek.Zdroj: archiv Petra Smilka

Rád bych vyzvedl skvělou práci dobrovolníků ze zástupců Zvonek Vizovice a spousty dalších, kteří šijí roušky a dodávají potřebným. Je to skvělé, jak mi píšou, že chtějí nějak pomoc. Opravdu jsem na tyto lidi pyšný, že jsou kolem nás. 

Petr Smilek.Zdroj: archiv Petra Smilka

Hasiči Zlínského kraje provedli desinfekci desítky bytových domů v Uherském Brodě, kde žije většina z jeho více než čtyřiceti obyvatel nakažených koronavirem. Určitě to nebyl lehký zásah. Šlo se do prostorů, kde byla potvrzená ohniska nákazy. Proto se musela dodržovat přísná bezpečnostní pravidla a to jak při vystrojování příslušníků, tak i následně při samotné desinfekci spojené s přesouváním mezi jednotlivými bytovými domy. Při tomto zásahu se muselo dbát na správné a důkladné vystrojování každého hasiče, který zasahoval. Musel se dodržovat správný postup při samotné desinfekci prostorů, dbát na bezpečnost při přemisťování mezi jednotlivými veřejnými domy a samozřejmě provedení řádné a důkladné dekontaminaci všech zasahujících. Před samotným zásahem proběhl bezpečnostní pohovor, který zahrnoval jednotlivé úkoly na každého zasahujícího včetně hasičů, policie a pracovníka hygieny.

Petr Smilek.Zdroj: archiv Petra Smilka

Byl jsem pravá ruka velitele zásahu, kdy jsem byl vystrojen stejně jak hasiči provádějící samotnou desinfekci. Byli jsme při tom vybaveni zásahovým spodním prádlem, ochranným oblekem, holínkám. Měli jsme tři druhy rukavic. Celoobličejovou masku CM-6 s filtrem proti virům měl na sobě ten, kdo se pohyboval přímo v ohnisku nákazy. Já jsem měl navíc k dispozici detekční přístroj pro měření koncentrací a spolupracoval jsem s velitelem. Zároveň s mým kolegou jsem tvořil jistící skupinu v případě, že by došlo k nějakým komplikacím při samotné několikahodinové desinfekci.