Babské pověry otestovala také influencerka Lucie Gránová:

| Video: Youtube

Jak píše Kateřina Slováčková ve své diplomové práci Mýty, pověry a rituály v průběhu těhotenství a porodu, pověry provázely každou společnost v každém historickém období. Nejvíce se dotýkaly významných životních období. Mezi ty těhotenství a porod nepochybně patří.

Některé babské pověry byly naštěstí zapomenuty. Třeba ty, které těhotným doporučovaly alkohol. Jiné přežívají dodnes. Mezi ně patří kývání prstenem na provázku nad břichem těhotné ženy. Prsten prý svým pohybem prozradí, jaké pohlaví se narodí.

Holčička krade krásu

Pověra:

Holčička krade krásu. Tak zní jedna z babských pověr, které dosud kolují mezi těhotnými. Těhotná prý pozná pohlaví dítěte podle svého vzhledu. Když v těhotenství vykvete do krásy, čeká chlapce. Když ji naopak trápí mastná pleť a vlasy, čeká holčičku. Podle pověr jí takzvaně krade krásu.

Jaká je pravda:

„Akné a přibírání na váze je často spojováno s pohlavím dítěte. Jedná se ale o běžné těhotenské příznaky bez ohledu na to, jestli čekáte chlapce nebo děvče,“ vyvrací pověru lékařka Cameela Phillipsová pro rodičovský web Parents.

Žádné koukání do ohně ani jarmarky

Pověra:

Další babská pověra zakazuje těhotným dívat se do ohně. Pokud prý totiž žena v očekávání pohlédne do ohně, narodí se jí zrzavé miminko. Další variantou pověry je narození dítěte s ohnivými skvrnami.

Jaká je pravda:

Zrzavé vlasy samozřejmě nemají nic společného s chováním těhotné ženy. Zrzravými vlasy se mohou pyšnit asi 2 % populace. Podle Univerzity Edinburgh je se zrzavými vlasy spojeno 8 genů.


Nahrává se anketa ...

Pověra:

Ze strachu z uřknutí zase ženy nesměly chodit na jarmarky nebo poutě. „Věřilo se, že každé příznivé i nepříznivé okolnosti kolem těhotné se přenášejí z matky na dítě,“ vysvětluje Slováčková v diplomové práci. Těhotné se taky vyhýbaly místům, kde by je mohl cizí člověk uhranout zlým pohledem.

Jaká je pravda:

Něčí zlý pohled či rušnější prostředí miminku samozřejmě ubížit nemůže. Emoce a stres, který nastávající maminka prožívá, ale miminko uvnitř jejího těla opravdu vnímá.

„Dítě velmi silně vnímá emoce, které k němu vysílá maminka během doby těhotenství, už tohle vytváří první synapse (spoje) v mozku. Pokud maminka třeba během těhotenství zažívala velké stresy, dítě vše cítí, vnímá a následně se to může projevit na tom, jak ono samo vnímá svět,“ uvedla pro web Dobrá rodina psycholožka Eliška Kotrbatá.

Podlézání prádelní šňůry zakázáno 

Pověra:

Během těhotenství se ženy měly vyvarovat podlézání prádelních šňůr, aby se miminku nezamotala pupeční šňůra kolem krku.

Stejně fungovala pověra o zvedání rukou těhotné nad hlavu nebo věšení záclon. Ta ostatně přežívá napříč kulturami dodnes, přestože medicínsky byla dávno vyvrácena.

Jaká je pravda:

„Natažení rukou v žádném případě nezpůsobí omotání pupeční šňůry kolem krku,“ vysvětluje gynekoložka Kamm McKenzie na svém webu.

„Zhruba třetina dětí se rodí s pupeční šňůrou kolem nějaké části těla. Je to normální a zcela náhodné,“ uklidňuje lékařka.

Holka nebo kluk: Nejoblíbenější pověry o určení pohlaví

  • Trik s prstenem – přivažte prsten na provázek a přidržte ho nad břichem těhotné ženy. Pokud se prsten začne pohybovat zepředu dozadu, čeká chlapce. Pokud prsten obtáčí kruh, čeká holčičku.
  • Chutě napoví – pokud máte v těhotenství chutě na sladké, čekáte holčičku. Slané chutě zase znamenají chlapce
  • Nešikovnost – pokud těhotná zakopává a všechno jí padá, čeká prý holčičku

Zdroj: Parents.com

Valašsko: Bez chlebu, ale s kořalkou

Pověra:

Mýty a pověry o těhotenství byly mnohde z dnešního pohledu skutečně bizarní. Jak uvádí Kateřina Slováčková ve své diplomové práci Mýty, pověry a rituály v průběhu těhotenství a porodu, ženy na Valašsku se měly během těhotenství vyhýbat chlebu. Dítěti by jinak narostla velká hlava. Naopak aby bylo děťátko pěkné, měly si těhotné dopřávat kořalku. Kořalka se používala mnohde také k urychlení porodu.

Jaká je pravda:

Obě pověry jsou samozřejmě mylné. „Během těhotenství neexistuje bezpečné množství alkoholu,“ varují na webu amerického Centra pro kontrolu chorob.