Dula pomáhá ženám s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o miminko v období poporodním.

Pokud Vás cokoli ohledně práce duly zajímá, pošlete otázku na e-mail pavla.novotna@denik.cz, rádi Vám v naší poradně odpovíme.

Mnohé ženy současně při péči o malé děti přemýšlí o možnostech, jak si udržet svou pracovní kariéru a jak rozvíjet své dovednosti:

A co Vás zajímalo tentokrát? Na otázky ohledně mateřství odpovídá dula Markéta Verbíková:

Může být dula přítomna u porodu v nemocnici nebo jen u domácích porodů?

To, že duly jsou „nápomocné“ pouze u domácích porodů je bohužel jedna z fám, které se ve společnosti stále tradují. Překvapivě je tomu právě naopak. Většina dul doprovází ženy zejména k porodům do porodnice, kde je jejich podpůrná role velmi důležitá (a to i pro partnery).

close Markéta Verbíková je sama maminkou. S manželem vychovávají dceru a syna. info Zdroj: Se svolením Markéty Verbíkové zoom_in Markéta Verbíková je sama maminkou. S manželem vychovávají dceru a syna.

Právě v porodnici se ženy mohou potkat s nejistou a strachem, které mohou vést ke zpomalení porodního procesu. Jako dula pomáhám ženě vytvořit bezpečné porodní prostředí a díky dalším technikám (masáže, rebozo, aromaterapie) ji vrátit zpět k sobě a porodu.

Jak se řeší při domácích porodech zdravotní komplikace?

Tady bych ráda začala faktickými informacemi. Ze studií např. z Kanady i Holandska víme, že pro vícerodičky jsou domácí porody dokonce lepší/výhodnější než porody v porodnici. Pokud má žena fyziologické těhotenství a je u porodu přítomna i porodní asistentka je vznik rizik a komplikací nízký.

Průkopník dětského hororu v Česku:

Pokud porodní asistentka vyhodnotí, že porod neběží tak, jak má, přesouvá se žena do porodnice. Porodní asistentka má širokou škálu možností, jak vyhodnocuje průběh porodu a právě díky tomu se naprostá většina komplikací dá včas zachytit.