V ČLÁNKU NAJDETE
Mateřské mléko patří mezi vysoce ceněné suroviny. Tvoří první základní přirozenou stravu pro novorozence, která poskytuje všechny potřebné látky pro růst organismu dítěte. Má ideální poměr cukrů, tuků a bílkovin, ale i obsah obranných látek, které dítě chrání před infekcemi i alergiemi.
Některé děti však nepřijdou na svět za zcela příznivých podmínek a mateřské mléko od své maminky dostat nemohou. Ať už z důvodu předčasného porodu, nemoci či úmrtí rodičky. A právě pro ně udělala 37letá Anna Handlová ze zlínského kraje víc než kdo jiný.
I přesto, že je spíš drobné postavy, stala se díky obrovským přebytkům dobrovolnou dárkyní mateřského mléka. Do sběrny mateřského mléka darovala téměř 140 litrů této vzácné tekutiny. Přesně 139 610 mililitrů. Přála by si, aby to udělala každá žena, která má tu možnost.
Rekordní množství mateřského mléka
Podle doktorky Marcely Pekařové z novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně, kde Anna Handlová přivedla na svět svou dceru, je mateřské mléko nejpřirozenější výživou pro novorozence.
„Nejideálnější cestou podání mateřského mléka je kojení. Ve chvíli, kdy je novorozenec dočasně z jakéhokoliv důvodu oddělen od maminky a kojen být nemůže, je krmen odstříkaným mateřským mlékem od dárkyň. Nejčastěji jsou dárkyněmi maminky našich předčasně narozených dětí. Mohou se jimi stát ale i maminky vícerodičky, jejichž laktace přesáhne potřeby vlastního dítěte, jako například paní Handlová,“ říká doktorka Marcela Pekařová.
Průměrná denní spotřeba mateřského mléka na novorozeneckém oddělení KNTB činí 300 až 400 mililitrů. Děti, které musejí být hospitalizované odděleně od svých maminek ale někdy spotřebují i 1200 až 1400 mililitrů za den. Dávku pro celé oddělení Anna Handlová nashromáždila v prvním případě za půl dne, v druhém za dva dny.
Množství mateřského mléka, které Anna Handlová darovala, je skutečně rekordní. Jak na jaře tohoto roku informovala média, vyrovnat se jí může jen Alžběta Elmanová, která ho darovala 154 litrů. Taková čísla však rozhodně nejsou běžná, a i tak je mateřského mléka ve sběrnách mateřského mléka a v mléčných bankách stále nedostačující množství.
„Paní Handlová se stala naší rekordmankou v množství darovaného mléka, za což jsme ji nesmírně vděčni. Dobrovolně si dala práci s odstříkáváním a uchováváním mléka, ale všechny lahvičky byly vždy i vtipně popsané, jako například noční mňamka, sladké potěšení a podobně. Vždy také přidala doma vyrobenou sladkost pro nás. Při darování poslední várky jsme se proto rozhodli, že jí udělíme diplom a oceníme ji i malou pozorností,“ hovoří o dárkyni doktorka Marcela Pekařová.
Cíleně mléko nikdy neodsávala
Výrazných přebytků si všimla už sestra na oddělení šestinedělí. Annu Handlovou oslovila již u prvního dítěte a nabídla jí možnost dárcovství mateřského mléka. U druhého dítěte pak šla rekordmanka darovat mléko zcela automaticky.
„Přišlo mi naprosto přirozené tohle udělat. Zvlášť pokud se jedná o nejmenší pacienty, u kterých hraje pro jejich dobrý vývoj roli tolik proměnných. Když můžu, pomůžu. Kdykoliv a komukoliv. Svět uděláme lepším místem jenom našim dobrým srdcem,“ říká naprosto samozřejmě rekordmanka v dárcovství vzácné tekutiny.
Proč jsou banky mateřského mléka potřeba:
Vtip je podle ní ale v tom, že cíleně mléko nikdy neodsávala. Mateřské mléko sbírala pomocí tzv. kolektoru. Jednoduše řečeno se jedná o malou silikonovou nádobu ve tvaru vázy, kterou si žena díky podtlaku připevní během kojení na druhé ňadro, na němž nemá přisáté miminko. Díky podtlaku přebytečné mléko odteče, ženě se uleví, a kromě sběru důležité tekutiny lze předcházet i zatvrdlinám a zánětům prsu.
„Mléko jsem sbírala během každého kojení své dcery. Když to zprůměruji, tak jsem denně nasbírala zhruba sedm set padesát mililitrů. Nejvíce mi během jednoho sběru natekla plná lahvička, tedy sto třicet mililitrů,“ hovoří o přebytcích Anna Handlová, která podobných lahviček odevzdala dle svých slov téměř tisíc osmdesát.
Kdo může darovat mateřské mléko
„Dárkyní se může stát žena, která je zdravá, nekuřačka, nemá v anamnéze závislost na drogách nebo alkoholu a není léčena žádnými medikamenty,“ vysvětluje na webu spolku Nedoklubko podporujícího rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v ČR vrchní laktační sestra z pražské apolinářské porodnice Miluše Plecerová. Každá darovaná dávka mléka je však následně ještě testována, a to jak před pasterací, tak po ní. Teprve pak se může mléko použít pro miminka.
S dárcovstvím Anna Handlová neváhala ani vteřinu
Jak sama říká, možná by darovala mnohem více, kdyby se jí občas dávka nevylila v noci do postele. Mléko nesbírala ani při cestování, při kterém nedokázala udržet tekutinu v adekvátních podmínkách. Pokud se však nacházela ve vhodném prostředí, nezaváhala nikdy ani na vteřinu. Věděla totiž, že její nadbytky mohou podpořit vývoj znevýhodněných miminek.
„Kdybych byla maminkou předčasně narozeného děťátka, byla bych šťastná, kdyby to pro něj mohl v případě potřeby někdo udělat. Mateřské mléko není jen výživa. Je to i lék,“ je přesvědčená dárkyně, která si myslí, že by dárcovství mateřského mléka zasloužilo větší osvětu.
Dárcovství dokonce přizpůsobila i svou stravu, aby mohla novorozeňatům nabídnout to nejlepší. Využila kvůli tomu i příspěvek na stravu pro dárkyně. Díky němu mohla investovat do kvalitních vitaminů a doplňků pro kojící matky, probiotik a dalších potravinových doplňků, aby měla jistotu, že malí pacienti dostanou přes její mléko jen to nejlepší.
„Poslední měsíce jsem se také dobrovolně rozhodla držet ABKM dietu, tedy naprosto eliminovat kravskou bílkovinu ve stravě. Tuto dietu musel mít i můj syn, když byl miminko. Kdyby se na oddělení objevilo miminko se stejnou dispozicí, chtěla jsem, aby měli mléko i pro něj a nemusel dostávat mléko umělé,“ vysvětluje své rozhodnutí Anna Handlová.
Jak probíhá sběr mateřského mléka
„Celý proces funguje tak, že máte doma sterilní lahvičky, které dostanete v mléčné kuchyňce nebo bance. Udržujete je v chladu a postupně doléváte do plna. O přesných časech, jak dlouho může být mléko v lednici a pak musí být zmraženo, vás poučí odborný personál. Pak už se jen lahvička polepí jménem, datem a obdobím sběru. Jakmile je plný šuplík, odvezete do sběrny mateřského mléka či mléčné banky v chladící tašce,“ popisuje proces sběru mateřského mléka dárkyně Anna Handlová.
Přebytky lila do umyvadla s pláčem
Nadbytky mléka vozila dárkyně do sběrny mateřského mléka každý týden, nebo když naplnila mrazák po okraj, půl roku. Nicméně po šesti měsících musela dárcovství ukončit. Mateřské mléko tou dobou přirozeně mění své složení a přizpůsobuje se staršímu dítěti. Dárcovství pak již není možné, jelikož mléko přestává být vhodné pro novorozence.
„Mrzelo mě, že nemohu dál pomáhat a nadbytečné mléko musím vylévat několikrát denně do umyvadla. Upřímně, oplakala jsem nejen to, ale i přerušení kontaktu s personálem nemocnice. Díky úsměvům, se kterými ode mě každý týden přebírali mateřské mléko, jsem se cítila být jakousi externí součástí jejich skvělého týmu,“ teskně přiznává.
Co jí k dárcovství přimělo
„Po celou dobu jsem věděla, že každá kapka, kterou pošlu, pomáhá. Nikdy mě proto nenapadlo, že bych s tím chtěla přestat,“ říká rekordmanka v dárcovství mateřského mléka Anna Handlová. Je přesvědčená, že to, co jí umožnilo darovat tak enormní množství, bylo především její pozitivní vnitřní nastavení. Žádný univerzální návod na dostatek vlastního mléka podle ní ale neexistuje.
„Myslím si, že mi pomohla hlavně psychická pohoda, klidný porod a hodně kontaktu skin to skin. V dnešní době máme všechny pocit, že musíme stíhat hodně věcí a neustále se navzájem porovnáváme a pak máme přehnaná očekávání. Udržet si v tomto ohledu zdravý přístup je náročné, ale velmi žádoucí. Buďte k sobě laskavé, myslete na sebe a investujte do sebe. Určitě mi ale pomohla i kvalitní strava a dodržování pitného režimu,“ říká Anna Handlová.
Další články s rodinnou tématikou najdete v nabídce níže.