A to udělala i Dominika Hořejší z Vlčnova na Slovácku. Své myšlenky a přání však změnila na něco, v čem může pomoci i druhým lidem. Napsala knihu pro děti, která je pohádkovým způsobem vede a vychovává. Dominika je profesí učitelka v mateřské škole, a tak využila při psaní knihy s názvem Moudra pejska Flíčka, než se zavřou víčka i své pracovní zkušenosti.

Do popředí zájmu se dostává Kateina matka, devětašedesátiletá Carole Middleton, která se snaží dceru podporovat, ačkoli má svých starostí až nad hlavu:

Dominiko, představte nám vaši knihu, kterou se chystáte vydat.
Kniha se jmenuje Moudra pejska Flíčka, než se zavřou víčka a vypráví příběh o pejskovi Flíčkovi, který zažívá různá dobrodružství na farmě s ostatními zvířátky. Po svém boku má lidského „průvodce“ Lukáše, který jej učí žít život v lásce a v sebe hodnotě. Každý příběh končí životním moudrem a kniha je celá veršovaná.

Jaký byl váš impuls pro napsání této knihy?
Dá se říct, že impulsem pro napsání knihy, bylo narození mého syna Lukáška. Chtěla jsem mu do života předat něco cenného. Něco, co mu dá záchytné lano, když bude mít v životě pocit, že ztratil svůj směr. A tak přišel nápad na sepsání knihy.

Inspirací mi byly životní zkušenosti

A jaká byla vaše inspirace na napsání této knihy?
Inspirací mi byly mé životní zkušenosti. I když se na první pohled zdá, že jako sedmadvacetiletá mladá žena, nemohu mít dost zkušeností, opak je pravdou. Jsou určité životní situace, kterými jsem si prošla, a i když nebyly jednoduché, vzala jsem si z nich jen to nejlepší a přeměnila je do něčeho pozitivního, co by mohlo pomoci nejen mému synovi, ale i ostatním dětem.

Jde o netradiční dílo, byla to i vaše snaha vytvořit originální dílo, jiné, než jsou klasické pohádky?
Vůbec ne, při tvoření jsem se zaměřila na to, co mi jde v této oblasti nejlíp, a to je veršování. Tvoření veršů mám ráda od malička, proto veršovaná kniha byla jasná volba.

S kým jste na knize spolupracovala?
Momentálně spolupracuji se svým týmem, který jsem získala díky nakladatelství Pointa. K vydání knihy je potřeba dost kolegů, kteří vědí, jak to s vydáním knihy chodí. Já jako „spisovatel – začátečník“ jsem neměla ani ponětí, kolik lidí za vydáním jedné knihy stojí, a tak jsem vděčná, že je mám. Do mého týmu patří redaktor, grafik, sazeč, knižní korektor, výkonnostní marketér, novinář, bloger, beta čtenář a influencer. Spolupráce s nimi mě naplňuje a mám za to, že jsem si své kolegy vybrala velmi příznivě.

Letos v srpnu tomu bude padesát let, kdy se na filmovém plátně poprvé – a také naposledy – společně objevili herci Marta Vančurová a Luděk Sobota:

Co bylo nejtěžší při tvorbě tohoto díla?
Asi úplně nejtěžší na tvorbě knihy byla kresba ilustrací. S kreslením na PC nemám žádné zkušenosti, avšak dala jsem si za cíl, že bych ráda knihu nejen napsala, ale i ilustrovala. Naštěstí můj tatínek dlouhé roky pracoval jako grafik, tak mě do této oblasti trochu zasvětil, za to jsem mu moc vděčná.

Jak probíhá sbírka na finanční částku, která je potřebná pro vydání díla?
Sbírka probíhá pomocí crowdfundingu, kdy je zapotřebí k financování veřejnost. Předprodej knihy probíhá na stránkách nakladatelství Pointa. Celý předprodej tvá třicet dnů a je potřeba pomocí veřejnosti vybrat celou cílovou částku na vydání knihy.

Jak mohou zájemci přispět na vydání této knihy?
Veřejnost se na předprodej knihy může dostat přes odkaz na webu nakladatelství pointa.cz (https://bit.ly/KupMoudra). Na stránce si můžete vybrat z více možností. Dá se koupit kniha za předprodejní cenu, kniha s afirmačními kartičkami, také se dají koupit 2 knihy, 5 knih, určitě velmi ráda uvítám i sponzorské dary.

Z celého srdce děkuji

Co říkáte na podporu veřejnosti?
První týden se předprodej rozjel určitě dobrým směrem, a jsem moc vděčná za jakoukoliv pomoc, které se mi od veřejnosti dostává. Moc mě těší příznivé reakce na knihu. Z celého srdce děkuji!

Manželka zpěváka Daniela Landy, režisérka a scenáristka Mirjam Müller Landa oslavila 13. dubna půlkulaté narozeniny:

Jak reaguje syn Lukáš na pohádku, líbí se mu?
Lukášek je unešený zatím nejvíc z obrázků této knihy. Jelikož má dva roky, tak jej nejvíce zaujaly právě ilustrace, což je v tomto věku pochopitelné. Ale věřím, že za chvíli přijde čas, kdy ocení i maminkou psané příběhy.

Chystáte se napsat další knihy pro děti?
Nyní se věnuji této knize, avšak nevylučuji, že by kniha měla další pokračování. Zatím vše nechávám plynout. Třeba druhá kniha přijde i s druhým dítětem.