Jeden z nejdivočejších večerů své dlouhé historie zažil fotbalový turnaj, na němž se vždy jednou za čtyři roky setkávají nejlepší týmy z celého světa. Leckdo si jistě vybaví, kdy měl světový šampionát podobně dramatický průběh jedné za základních skupin, přesto se na bezmála dvouhodinové dění ve skupině E turnaje hraného letos v Kataru bude asi dlouho vzpomínat.

Před šampionátem tu byli favorité na postup jasně dáni. Se svou rolí si měly dle všech předpokladů poradit jak celky ze Španělska, tak Německa. Vždyť Jihoevropané získali v roce 2010 titul a Němci jsou dokonce čtyřnásobnými šampiony, naposledy z roku 2014.

Němci se překvapivě loučí s MS v Kataru
Katastrofa a blázinec. Japonsko poslalo domů Němce, Kostarika sahala po postupu

Jenže zatímco Španělé do turnaje vkročili rekordní výhrou nad Kostarikou (7:0), čáru přes německý rozpočet udělala šokující porážka 1:2 od Japonska. Přesto byli oba favorité dál ve hře o osmifinále a jak to ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo dál, to už se podívejte níže pěkně po minutách, ve kterých na závěr této skupiny padaly góly. A že jich bylo!

Tabulka skupiny E před závěrečným hracím dnem
1. Španělsko 2 1 1 0 8:1 4 body
2. Japonsko 2 1 0 1 2:2 3 body
3. Kostarika 2 1 0 1 1:7 3 body
4. Německo 2 0 1 1 2:3 1 bod

10. minuta, Serge Gnabry po krásné akci střílí úvodní gól zápasu mezi Německem a Kostarikou (1:0). Evropané potvrzují výborný vstup do zápasu a svůj tlak proměňují ve vedoucí branku. Favorit na postup si jde za svým cílem, dostává se dokonce o skóre před Japonsko díky vyššímu počtu nastřílených branek. Pořadí ve skupině nyní odpovídá papírovým předpokladům před zahájením šampionátu.

Tabulka skupiny E po brance Gnabryho
1. Španělsko 3 1 2 0 8:1 5 bodů
2. Německo 3 1 1 1 3:3 4 body
3. Japonsko 3 1 1 1 2:2 4 body
4. Kostarika 3 1 0 2 1:8 3 body

11. minuta, Alvaro Morata hlavou otevírá skóre zápasu mezi Španělskem a Japonskem. Také tým z Pyrenejského poloostrova jde podle očekávání do vedení 1:0 a pro většinu fotbalových fanoušků na celém světě má být tato branka jen pojistkou na španělském postupu. Zdá se, že Němci mají cestu za postupem otevřenou a v jejich zemi panuje momentálně skvělá nálada. Výsledky obou zápasů se dlouho nemění a evropské celky si jednogólové náskoky přenášejí do kabin.

Belgický útočník Romelu Lukaku
Belgická bestie je pro smích. Lukaku zazdil, co mohl. Brečel a zničil lavičku

Tabulka skupiny E po brance Moraty
1. Španělsko 3 2 1 0 9:1 7 bodů
3. Japonsko 3 1 0 2 2:3 3 body

48. minuta, tři minuty po zahájení druhých poločasů přichází nová zápletka. Japonci vyrovnávají, trefuje se Ritsu Doan. V tu chvíli mají jak fotbalisté ze země vycházejícího Slunce, tak i Němci na svém kontě čtyři body a shodné skóre 3:3. Asiaty by nyní do osmifinále poslal lepší vzájemný zápas. Němci tak nutně potřebují přidat druhý gól.

Tabulka skupiny E po brance Doana
1. Španělsko 3 1 2 0 9:2 5 bodů
2. Japonsko 3 1 1 1 3:3 4 body
3. Německo 3 1 1 1 3:3 4 body

51. minuta, naprostý šok! Ao Tanaka otáčí skóre ve prospěch Japonska, gól překvapivě potvrzuje VAR. Ti využívají mdlého vstupu jinak na míči dominantních Španělů do druhého poločasu a dostávají se nejen do vedení 2:1 v zápase, ale zároveň i do čela vyrovnané tabulky. Aktuální výsledky by znamenaly vyřazení Němců. Ti nyní o postup bojují na dálku spíš se Španěly, aby je však v tabulce přeskočili, potřebují Kostarice nastřílet ještě sedm branek!

Tabulka skupiny E po brance Tanaky
1. Japonsko 3 2 0 1 4:3 6 bodů
2. Španělsko 3 1 1 1 9:3 4 body

58. minuta, německý gólman Neuer vyráží střelu Kostaričanů pouze před sebe a dotírající Yeltsin Tejeda vyrovnává stav zápasu na 1:1. Pro Evropany velký problém, v tabulce klesají na poslední čtvrtou příčku, naopak Kostaričané se vracejí do hry. Od Španělů je dělí pouze horší skóre a na postup potřebují ještě jeden gól.

Zklamaní fotbalisté Belgie
Rudí ďáblové na MS překvapivě vypadli. Maroko je v play off po 36 letech

Tabulka skupiny E po brance Tejedy
3. Kostarika 3 1 1 1 2:8 4 body
4. Německo 3 0 2 1 3:4 2 body

70. minuta, Německo upadá do mdlob. Velký favorit na zisk titulu je v úzkých a byl to nešťastný moment. Manuel Neuer tečuje míč po obléhání německé branky do své sítě a Kostaričané otáčejí skóre. Poté, co Středoameričané inkasovali na úvod turnaje sedmičku od Španělů, lze jejich vedení nad Němci považovat za šokující výsledek. Co víc, Kostarika se v tabulce se šesti body dostává na druhé místo za Japonce, takový vývoj skupiny nikdo nečekal.

Tabulka skupiny E po vlastní brance Neuera
2. Kostarika 3 2 0 1 3:8 6 bodů
3. Španělsko 3 1 1 1 9:3 4 body
4. Německo 3 0 1 2 3:5 1 bod

73. minuta, z vedení 2:1 se Kostarika neradovala dlouho. Po přímočaré akci vyrovnává Kai Havertz a do vývoje skupiny se vrací situace, která tu byla před třemi minutami než Kostaričané zaznamenali svůj druhý gól. V tuto chvíli se radují ve Španělsku, nic to však nemění na faktu, že by se Němci s turnajem loučili.

Smutek mexických fotbalistů
Šílený večer v Kataru. Mexičané počítali karty, pak cítili vztek a frustraci

Tabulka skupiny E po brance Havertze
3. Kostarika 3 1 1 1 3:9 4 body
4. Německo 3 0 2 1 4:5 2 body

85. minuta, Kai Havertz střílí svůj druhý gól v zápase a vrací Němcům jednobrankové vedení. Třiadvacetiletý útočník Chelsea odvrací totální blamáž svého mužstva, to však stále potřebuje pomoc od Španělů. Pouze když Jihoevropané vyrovnají, stane se z Němců postupový tým. Konec obou utkání se však neodvratně blíží.

Tabulka skupiny E po druhé brance Havertze
3. Německo 3 1 1 1 5:5 4 body
4. Kostarika 3 1 0 2 3:10 3 body

89. minuta, pojistku na německé vítězství v závěru utkání přidává Niclas Füllkrug. Svěřenci trenéra Flicka však tuší, že je zle. Japonci drží náskok a přesto, že se v jejich utkání nastavuje sedm minut, na skóre se nic nemění. Němci v bláznivém utkání vítězí, radost jim však výsledek nepřináší. V době, kdy se dohrávají poslední nastavené minuty jejich utkání, celé mužstvo již ví, že duel mezi Španěly a Japonci skončil a postupové veselí zavládá na jiném stadionu.

Wojciech Szczesny a Lionel Messi
Polský hrdina prohrál sázku s Messim. Ale nezaplatím mu, vzkázal Szczesny

Tabulka skupiny E po brance Füllkruga
3. Německo 3 1 1 1 6:5 4 body
4. Kostarika 3 1 0 2 3:11 3 body

Ano, jde již o tabulku konečnou. Vítězem skupiny se stávají Japonci a rázem se z nich stává jednou z největších překvapení šampionátu. Trenér Hadžime Moriasu a jeho svěřenci se mohou těšit na osmifinálovou bitvu s Chorvatskem a s ohledem na jména soupeřů, s nimiž si již Asiaté poradili ve skupině, nejsou ani proti červenobílým bez šance na úspěch. Španělé končí druzí a v play off je nyní čekají Maročané. Tým trenéra Luise Enriqeho nejen že svou porážkou vyřadil z turnaje Německo, navíc jde v pavouku do části, ve které se případně vyhne Argentině a s velkou pravděpodobností i Brazilcům.