„Lidé si tehdy brali hypotéky, byla tam neuvěřitelná euforie,“ vybavuje si dobře zlínský fotbalista Vukadin Vukadinovič.

Teď by rádo něco podobného zažilo větší Srbsko, kde to rovněž žije fotbalem.

Nováček fotbalové divize E z Otrokovic SK Baťov 1930 na podzim zazářil a se 25 získanými body okupuje čtvrtou příčku. Foto: archiv klubu SK Baťov
V Baťově jsou pyšní! Jak trenér Gerych zhodnotil podzim? Koho chtějí získat?

„Lidí jsou u nás fanatici. Oni jsou schopní půjčit si peníze a letět kamkoliv. Troufnu říct, že i v Kataru bude hodně našich fanoušků, byť nevím, jak je to s vízy a podobně. My se ale dostaneme všude a náš národní tým má velkou podporu,“ tvrdí Vukadinovič.

Podle jednatřicetiletého rodáka z Bělehradu se všechno bude odvíjet od prvního zápasu s Brazílií. „Pokud neprohrajeme, máme obrovskou šanci na postup. Pokud uděláme úspěch, bude to bomba,“ říká.

Vukadinovič svému národnímu týmu věří. A není se co divit. Srbové, kteří na MS postoupili přímo na úkor Portugalců, mají soupisku prošpikovanou zvučnými jmény.

Zdroj: Deník

Kapitánem Dušan Tadič z Ajaxu je fantastický. dalšími hvězdami jsou útočníci Aleksandar Mitrovič s Dušanem Vlahovičem, což je světová extratřída. Vlevo nastupuje Filip Kostič.

„Ofenziva je strašně nadupaná. Vpředu máme opravdu spousta výborných hráčů,“ říká Vukadinovič.

Zatímco útok má Srbsko neskutečný, v obraně vidí slabiny. Přitom dříve to bylo úplně naopak.

„Měli jsme Vidiče, Ivanoviče, Nastasiče, Kolarova,“ vyjmenovává dřívější opory zadních řad Vukadinovič.

Fotbalisté Zlína (žluté dresy) v prvním zápase zimní Tipsport ligy podlehli Zbrojovce Brno 0:2.
Podívejte se: ševci v Tipsport lize podlehli Brnu, nastoupili i dorostenci

Zásadním mužem současné srbské reprezentace je ale trenér Dragan Stojkovič. Bývalý hráč Partizanu Bělehrad a Marseille, který je dvojnásobným jugoslávským fotbalistou roku, získal francouzský titul a ve sbírce má i bronz z olympiády v Los Angeles v roce 1984.

„Je to legenda, jeden z nejlepších hráčů naší historie. Navíc se z něj stal skvělý trenér. Dostal do mužstva disciplínu, kluci bojují. Vždycky jsme měli skvělé individuality, podle jmen velmi dobré hráče, ale nebyli jsme týmoví, až nyní konečně máme mančaft,“ vyzdvihuje Vuki.

Srbsko vstoupí do turnaje ve čtvrtek večer duelem s favorizovanou Brazílií, o postup se utkají ještě s Kamerunem a Švýcarskem. „Skupina je těžká, ale hratelná,“ míní.

Dvojnásobný vítěz MOL Cup sleduje šampionát poctivě. „Jsem rád, že se po čtyřech letech zase hraje,“ přiznává.

Na rozdíl od jiných excesy pořádajícího Kataru nevnímá, mistrovství světa si spíše užívá. „Samozřejmě mě mrzí, že fanoušci odcházejí ze stadionů, protože kdyby se hrálo kdekoliv v Evropě, tribuny by byly narvaná. Také zimní termín je dost neobvyklý, protože k tomuto turnaji patří léto, prázdniny, ale jinak to neřeším,“ uvedl.

Z minulých akcí mu nejvíce utkvělo MS v Německu v roce 2006, kdy se po penaltovém rozstřelu radovala Itálie. „Nikdy nezapomenu, jak dal Zidane hlavičku Materazzimu a pokutové kopy ve finále rozhodl Grosso,“ líčí.

Do minulosti se ale nyní nevrací, Vukadinovič spíše vyhlíží zimní pauzu, měsíční dovolenou. Po odehrání Tipsport ligy se vrací domů do Bělehradu, v plánu je i dovolená u moře. „Potřebuji si vyčistit hlavu,“ cítí.

Vánoce v Srbsku slaví až 7. ledna. To už bude zpátky ve Zlíně. „Věřím v lepší časy, že se zvedneme a bude to dobré,“ končí povídání.