Spojení ďáblův advokát mi vytanulo na mysli, když ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve sněmovně představoval vládní novelu zákona o státním zastupitelství. „Co mají desítky lidí z toho, že se o případu v průběhu vyšetřování nemůže mluvit a za deset let se dozvědí, že se vlastně nestalo vůbec nic? A já nebo jakýkoliv jiný ministr pak vyplácí odškodné a ještě se omlouvá.“

Andreji Babišovi asi zvonilo v uších. Vrchní soud v Praze totiž v neveřejném zasedání rozhodl o dalším postupu v kauze Čapí hnízdo, tedy záležitosti, kterou se justice zabývá šestým rokem. Věc vrátil prvoinstančnímu soudu, jenž letos rozhodl, že Babiš a druhá obžalovaná Jana Nagyová Mayerová jsou nevinní. Podle soudce Šotta byl případ nesprávně žalován, státní zástupce se odchýlil od linie policejního vyšetřování a ztratil se v dotačním předivu.

Martin Komárek
Veřejnoprávní, ale ne televizi

Čapí hnízdo je skvrnou české justice, přehlídkou šlendriánu, neschopnosti, politických tlaků, amatérismu. Na jeho konci, třeba za pět let, může být přesně to, o čem v pátek mluvil ministr Blažek, tedy omluva a odškodné. Jak by se asi tvářili představitelé pětikoalice, kdyby český stát musel vyplatit miliardáři Babišovi pár milionů? Zajisté to může skončit i opačně čili triumfem žalobce Jaroslava Šarocha a blamáží Jana Šotta.

A to je právě ta hrůza. Při představě, že v podobné nejistotě jsou desítky bezejmenných lidí, kteří se domáhají spravedlnosti, je člověku úzko.

Po zhruba dvanácti letech bychom se mohli dočkat předpisu, který dá do rovnováhy nezávislost a odpovědnost státních zástupců. Jejich funkční období bude sedmileté, vedoucí funkcionáři budou muset projít přísným konkurzem a bude zavedena odvolatelnost vedoucích státních zástupců v rámci kárného řízení.

Martin Komárek
Fiala a Babiš v kleci

Jak uvedl Blažek, je nutné napravit vychýlený systém. „Podívejte se na Slovensko. Kdo chce vědět, kam vede takzvaná nezávislost policie a státního zastupitelství, pokud se přežene, tak tam se zavírají úplně všichni navzájem. A jeden z důvodů spočívá v tom, že jsou absolutně mimo veřejnou kontrolu.“

Co tím ministr spravedlnosti míní? Že žalobci se nesmějí urvat ze řetězu. V praxi to ovšem není jen tak. „Má-li státní zástupce důkazy podloženou pochybnost, musí žalovat. Jen pokud je nepochybné, že se skutek nestal, není trestným činem nebo ho nespáchal obviněný, musí stíhání zastavit,“ vysvětlil v Deníku přede dvěma lety nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Jinak řečeno zastavit rozjetý vlak není jednoduché. Neudělal to návladní Marek Bodlák v kauze Parkanová ani Jaroslav Šaroch u Čapího hnízda. Otázka zní, proč. Opravdu si byli jisti důkazy a vítězným tažením před soudem? Nebo se tak trochu báli, že by se na ně v případě opačného rozhodnutí snesla lavina politické či novinářské kritiky? Bodlák neuspěl a stálo ho to možná místo soudce. Šaroch je v půli cesty s nejistým výsledkem.

Luboš Palata
Maďarsko Pétera Szijjárta není na straně Maďarska

Ani legislativní úprava nezaručí, že se v Česku bude stíhat, žalovat a soudit jako z partesu. Pozemský soud není ten poslední a nekonečně spravedlivý. Je lidský se všemi chybami z toho vyplývajícími. Přesto je chvályhodné, že se politici zleva i zprava rozhodli pravidla pro žalobce posunout žádoucím směrem.

Totiž k obecně sdílenému pocitu, že právo nefunguje jako nástroj msty nebo tupého lpění na formálním naplnění zákona.