Literární soutěž s názvem „Otevřená Evropa" byla určena studentům středních škol v České republice.
Jejím cílem bylo, aby si studenti uvědomili, co EU ve světě znamená. Od studentů nám přišly tři desítky prací. A je to vskutku zajímavé čtení.
Podívat se totiž na Evropskou unii perspektivou mladého člověka nezatíženého stereotypy společnosti může být velmi poučné.

VŠECHNY práce studentů ze Zlínského kraje zveřejňujeme ZDE

Evropská komiseZ těchto prací vzejdou tři vítězové, kteří postoupí do celostátního kola, kde může za své dílo získat kvalitní smartphone značky Apple iPhone nebo Samsung.
Tři vítěze oznámíme v našich novinách, ale také na webu www.denik.cz do konce června.

EU kolem nás

Autor: Natálie Mišáková, Tlumačov
Škola: SŠ hotelová Zlín

Tlumačov

Mnozí z nás si vůbec neuvědomují, že Evropská unie může svými penězi pomoci i malým obcím. Díky fondům a schváleným projektům vzniklo i kulturní a informační středisko Kis v Tlumačově. Vedoucí tohoto střediska je od počátku paní Renáta Nelešovská. Funguje od roku 2004 a nabízí knihovnu pro žáky, a to hlavně pro ty, kteří navštěvují nedalekou základní školu. Je vybaveno internetem. Pokud vám doma stávkuje tiskárna, máte možnost sem zajít a vytisknout si to, co potřebujete. Pořádáte-li nějakou poradu nebo školení a chcete soukromí, je zde k pronajmutí sál. Součástí sálu je ozvučení, notebook, zpětný projektor s plátnem a pro umělecky založené jedince i klavír. Maminky s malými dětmi mohou svůj volný čas strávit v mateřském centru Housata. Zaujalo mě, že je zde možnost zapůjčit si kroj jak pro ženy, tak pro muže. Jsme přece na Moravě. Pracovnice podávají informace tuzemským turistům a cizincům, kam mohou za sportem i kulturou v blízkém okolí. Studenti naší střední školy mohou využít pro uplatnění svých kulinářských znalostí místní kuchyňku s vybavením a v ní si připravit nějakou dobrotu. Myslí se zde jak na malé děti, tak i na seniory. Průběžně se zde pořádají akce všeho druhu po celý rok. Nalezneme zde prostory, kde představitelé obce přijímají významné hosty a pořádají různá setkání.

Středisko KIS rovněž pořádá výstavy, přednášky, koncerty, organizuje Tlumačovský košt pálenek a bramboráků, stavění májky a pálení čarodějnic, fotosoutěže, Martinské hody, slavnostní rozsvícení vánočního stromku, vede zájmové kroužky a provozuje místní kino. Podrobnější informace o kulturním středisku jsou na webu: http://www.tlumacov.cz/kis/index.php

Významnou pomocí se staly také dotace na rekonstrukci našeho parku. Z fondu EU byly předělány veškeré chodníky, vyrostl nový altánek a proběhla výsadba zeleně. Vodopád v podobě schodů a dětské hřiště jsou chloubou blízkého okolí, stejně jako malé náměstíčko.

Myslím si, že čerpání dotací z EU je pro Tlumačov velice přínosné, jelikož finance už nyní pomáhají při zkulturnění a zkrášlení naší obce. Doufám, že tomu tak bude i nadále, protože z původně strohé obce máme všichni lepší místo k žití.