Literární soutěž s názvem „Otevřená Evropa" byla určena studentům středních škol v České republice.
Jejím cílem bylo, aby si studenti uvědomili, co EU ve světě znamená. Od studentů nám přišly tři desítky prací. A je to vskutku zajímavé čtení.
Podívat se totiž na Evropskou unii perspektivou mladého člověka nezatíženého stereotypy společnosti může být velmi poučné.

VŠECHNY práce studentů ze Zlínského kraje zveřejňujeme ZDE
 
Evropská komiseZ těchto prací vzejdou tři vítězové, kteří postoupí do celostátního kola, kde může za své dílo získat kvalitní smartphone značky Apple iPhone nebo Samsung.
Tři vítěze oznámíme v našich novinách, ale také na webu www.denik.cz do konce června.

Evropská podpora Zlínu – a žije se nám lépe

Autor: Jan Řezník, Zlín
Škola: SŠ hotelová Zlín

Zlín se v posledních letech stává ozdobou východní Moravy. Velkou zásluhu na tom mají i fondy z Evropské unie. Ještě v nedávné minulosti jsme nacházeli spousty rozpracovaných staveb. Někdy to vypadalo, že se z města zeleně stane druhá Ostrava. Naštěstí se tak nestalo. Dnes, když projdete od Krajské knihovny Františka Bartoše směrem ke Kongresovému centru přes park, řeknete, že Zlín krásné moderní město plné zážitků se spoustou zeleně.

Velkou zásluhu na tom má Evropská unie. Přispěla ne zrovna malými částkami a dopomohla tak současnému vzhledu krajského města. Ne každý ví, že zrovna EU pomohla vystavět tak krásné budovy, jako právě Kongresové centrum nebo knihovnu. Je to škoda, protože při každodenní jízdě autobusem slyším na EU jenom samá negativa, ale pozitiva skoro vůbec. Nevím, co je na tom pravdy, ale myslím, že za posledních 10 let Evropská unie podporuje většinu projektů a návrhů, které se jí objeví na stole. Je sice mnoho věcí, na které se nedostane, ale ty opravdu potřebné vyjdou takřka vždycky.

Mezi asi největší projekty, které vznikly ve Zlíně za podpory EU, se určitě řadí Kongresové centrum. Stavělo se celkem 5 let a od roku 2011 se v něm konala spousta filharmonických vystoupení, plesů, koncertů nebo politických srazů. Evropská unie na tento projekt tehdy výrazně přispěla. Zaplatila více jak 75% nákladů, ale měla podmínku. Objekt musí navštívit sto tisíc lidí ročně. To nebyl žádný problém, a tak se dnes Zlín může chlubit ojedinělou nádhernou stavbou. Autorkou celého projektu se stala světoznámá architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka.

V dopravě zase pomohla EU mnohamilionovou investicí Dopravní společnosti ve Zlíně. Ta před rokem ve velkém obměnila svůj vozový park. Za loňské dva roky podnik nakoupil celkem pětadvacet nových trolejbusů. Lidé ve Zlíně a Otrokovicích se tak těšili na pohodlnější cestování. Hlavním vylepšením mělo být více prostoru, lepší zateplení a snadnější přístup pro invalidy a maminky s kočárky. Stalo se a lidé jsou dnes na tyto prvky zcela zvyklí. Vychytávkou pro řidiče se tentokrát staly světelné křižovatky. Dávají řidičům možnost prakticky nezastavovat a prodloužit si na semaforu zelenou. Celkem DSZO nakoupilo šestnáct nových trolejbusů a osm autobusů. Pro srovnání, jeden klasický trolejbus stojí 11 miliónů Kč.

Zlín – Bezpečně a mimo hlavní tah. Tak znělo heslo před rokem. Ode dneška platí pro cyklostezku mezi Zlínem a Otrokovicemi. Kdysi mohli lidé jezdit jen po hlavní silnici I/49. Města ale nově spojila cyklostezka, která přišla Otrokovickou radnici na 17 milionů korun, 14 milionů tvořily evropské dotace. Cyklostezka je dlouhá téměř tři kilometry. Je prodloužena až k Baťovu kanálu, který nabízí možnost kombinovat jízdu na kole s plavbou lodí, a patří mezi nejoblíbenější ve Zlíně. Díky spojům Otrokovice - Bělov - Kvasice se propojila také se stezkou od Kroměříže až po Napajedla.

Evropská unie prostřednictvím schválených projektů dopomohla v posledních letech současnému Zlínu miliardovými částkami. Určitě se nám všem žije lépe.