Tolik pohody, usměvavých a vstřícných lidí jsem i přes zdejší sychravé klima nezažil. Ne náhodou je právě Kodaň označována za město s nejkvalitnější životní úrovní, třebaže na české poměry je zde poněkud draho. To ale místní stále usměvavé obyvatele s jednou z nejvyšších průměrných mezd v Evropské unii rozhodně netrápí.

Přímo šokován jsem byl, jaký jsou Dánové minimálně v Kodani cyklistický národ. Na každém rohu špalíry zaparkovaných kol, na vyznačených stezkách i v centru města procesí cyklistů, kteří jsou místní hustou dopravou maximálně respektováni.

Navíc je zde normální, když si nezamčené kolo vypůjčíte, k dispozici ale je i hustá síť půjčoven kol. I díky moderním technologiím na kterémkoliv místě nasednete na označené kolo a v cíli své trasy jej vrátíte k nejbližšímu stojanu.

Na kole zde prostě jezdí všichni – mladí, důchodci, sekretářky, ale i manažeři. Doslova dech mi vyrazilo, když jsem na okraji města spatřil obrovské vrakoviště kol. Neuvěřitelné!

Moderní styl života a obrovská pohoda aktivních obyvatel Kodaně mě ohromily. Kdybych si měl vybrat nové místo pro život, Kodaň by patřila mezi hlavní favority.

Martin Břenek, sportovní redaktor