„Chceme nejmodernější špitál v Evropě!“, hlásal tým okolo exhejtmana a největšího zastánce projektu Jiřího Čunka.

Nadšení těchto tak trochu „megalomanských“ vizionářů ostře kontrastovalo s politiky, kteří o osmimiliardové investici nechtěli ani slyšet a preferovali rekonstrukci stávající Baťovy nemocnice.

Třaskavé téma hýbalo děním v regionu a v celku logicky se stalo i klíčovým bodem v předvolebních kampaních před krajskými volbami v minulém roce. Hlas lidu a následné povolební vyjednávání rozhodly, že se k moci dostala koalice, která nemocnici v Malenovicích nechce. A podle jejích posledních kroků je zřejmé, že svůj záměr prosadí za každou cenu.

Tedy i s pravděpodobnými důsledky finančních kompenzací a vědomím, že řešení se nejméně o další roky posune. Občané kraje mají v těchto dnech jiné starosti a vše zatím sledují z zpovzdálí. Ale i jim už dochází trpělivost a mají plné zuby politických půtek. Smutné a tristní pro kraj je, že se jedná právě o tak důležitý resort, jakým je právě dnes zdravotnictví.

Jeho neutěšený stav je v každém případě vizitkou práce regionálních politiků, kteří v tomto ohledu dlouhodobě selhávají. Ze stařičké „Baťovky“ odcházejí za lepším špičkoví specialisté. Podobně jsou na tom, bohužel, i pacienti.

I ti musejí často mířit za kvalitní lékařskou péči jinam, což je pro celý kraj velká ostuda. A pokud rychle politici nepřijdou s opravdu konstruktivním řešením, musejí se občané zlínského kraje smířit s tím, že za opravdu špičkovou péčí v komfortním prostředí budou dál muset i v příštích letech jezdit do Brna, Olomouce nebo Ostravy.