První netradiční skupinka v reflexních vestách zastavovala projíždějící řidiče v centru obce Střelná mezi osmou a devátou hodinou raní. Děti ze druhých až pátých tříd místní základní školy zde, společně s policisty, zkontrolovaly celkem sedmnáct vozů. „Prohlíželi jsme doklady potřebné k řízení a zároveň probíhala i kontrola technického stavu vozů,“ prozradila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová. Měřila se také rychlost.

Další společná hlídka policistů a tentokrát čtvrťáků ze Základní školy v Huslenkách měla stanoviště právě poblíž této školy. Zkontrolovala více než dvacítku aut. „Řidičům, u kterých jsme neobjevili nedostatky, předaly děti obrázky s usměvavým autem,“ uvedla Brousilová. V případě nedodržení předpisů si řidiči odnesli obrázek zamračeného auta. „Navíc si přímo z úst dětí vyslechli doporučení, jak by měli na silnicích v obci i mimo obec jezdit,“ doplnila Brousilová.

Děti nakonec rozdaly pouze pět mračících se kreseb. „Všech pět řidičů překročilo rychlost v obci v rozmezí od deseti do dvaceti kilometrů,“ zdůvodnila Brousilová.

Museli také odpovědět na otázku dětí, proč jeli tak rychle. To pro většinu z nich nebylo příliš jednoduché. „Tento způsob prevence je pro mě určitě působivější, zvlášť když mám doma děti v podobném věku a na rodině mi hodně záleží,“ připustil jeden z provinilých řidičů. „První nepříjemnost je ta pokuta a druhou ne příliš příjemnou chvilku zažíváte, když vás pokárají děti,“ popisoval dál své pocity.

Preventivní akci pochvalovaly také učitelky dětí, které na ně při akci dohlížely. „Je správné, že se taková akce dělá, že se děti seznámí se zákony a pravidly silničního provozu. Navíc se na dnešek těšily a je vidět, že je to baví,“ hodnotila jedna z nich Pavla Struharňanská.

Výtvory dětí, vymalované obrázky autíček, budou zařazeny do soutěže, která je součástí tohoto projektu. Z účastněných škol byly vybrány vždy tři obrázky autíček. Tři výherci z každého kraje dostanou rodinnou vstupenku do ZOO. Celá akce se uskutečnila pod patronací České pojišťovny a Policie ČR.