Silně podchlazeného jej z nepohodlného vězení vytáhli policisté za asistence pracovníka Českých drah.

Pád invalidy, kterému chybí jedna noha, do jámy oznámil v šest hodin ráno na tísňovou linku výpravčí železniční stanice v Jablůnce. Uvedl, že se do stanice přiřítil neznámý muž, který žádal o pomoc při záchraně svého kamaráda, spolubydlícího. „Pětapadesátiletý pracovník dráhy se s žebříkem v ruce vydal nešťastníkovi na pomoc,“ přiblížila mluvčí vsetínské policie Marta Bednarská.

Uvízlého bezdomovce se mu ovšem z jámy vyprostit nepodařilo. „Přesto tím, že držel muže alespoň nad vodní hladinou, mu zachránil život,“ zdůraznila Bednarská.

V příštím okamžiku už na místo dorazila také hlídka policistů z obvodního oddělení v Jablůnce a na cestě byli také hasiči ze Vsetína. „Policisté slábnoucího muže z částečně zatopené dvoumetrové jámy vytáhli pomocí přineseného lana,“ popsala Bednarská.

Hasiči, kteří mezitím do Jablůnky dorazili, se také zapojili do záchranných prací. „Silně stresovanému muži pomohli z promočených šatů, položili jej na transportní lůžko a přenesli do připraveného vozu zdravotníků,“ vylíčil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Hana Polešáková ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje uvedla, že invalida byl v té době při vědomí. „Byl jen silně podchlazený. Kolegové jej proto převezli na chirurgické oddělení nemocnice ve Vsetíně, k dalšímu ošetření,“ dodala Polešáková.

Páteční nehoda, která nakonec měla šťastný konec, nebyla v Jablůnce první, u které figuroval invalida. Podle mluvčího hasičů Ivo Mitáčka, mají záchranáři stále v živé paměti požár stavební buňky z listopadu 2007. „Tehdy v ní málem uhořel jiný invalidní vozíčkář. Včas jej zachránili dva místní obyvatelé a pracovník drah, kteří si tím vysloužili i nominaci na cenu Salvator 2007,“ připomenul Mitáček.