Dohodli se proto s fryštáckým zemědělským družstvem, že se práci při záchraně dobytka přiučí tento pátek právě ve Fryštáku.

„Jednalo se o požáry v zemědělských objektech, ale také o dopravní nehody nebo přímo o záchrany zvířat z nejrůznějších pastí. Podobných zkušeností mají ale hasiči stále málo,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Velitelé naplánovali rozsáhlejší cvičení, které počítalo s nasazením většího počtu jednotek požární ochrany. Cvičení simulovalo požár v objektu ustájení s velkým počtem chovných dojnic. Hlavním důvodem pak bylo naučit profesionální i dobrovolné hasiče účinně spolupracovat při manipulaci se zvířaty. Těch bylo využito sto osmdesát z celkem čtrnácti set ustájených krav a jalovic.

Hasiče poučil hlavní zootechnik družstva. „Vysvětlil jim správné zásady manipulace s dobytkem a upozornil na některé zajímavosti u tohoto druhu zvířat, jako je barvoslepost dobytka a nutnost nestresovat zvířata rychlými pohyby,“ podotkl Mitáček s tím, že například je také nutné při vyvádění v nočních hodinách dobytku nasvítit východ, aby se dojnice nebály a mohly bez strachu opustit kravín.

„Krávy jsou zvyklé na vyvádění k dojení a jako stádové zvíře není potřeba každé samostatně navádět,“ upozornil na výhodu, která může pomoci při záchraně hovězího dobytka.

„Jednoduchá pravidla jsou však oříškem v případě požáru. Kouř, plameny nebo i zranění mohou značně komplikovat zásah a záchranné práce. Je nutné postupovat systematicky, rychle a přitom šetrně,“ zdůraznil Mitáček.

Hasiči si postupně vyzkoušeli několik způsobů usměrňování dobytka, třeba lidským řetězem. Pro mnohé záchranáře to byla podle Mitáčka možnost, jak se ke zvířatům přiblížit a překonat vlastní obavy z možných útoků.