„V úterý 11. května 2021 v časných ranních hodinách přijalo stálé operační centrum MP Zlín oznámení z bytového domu na sídlišti Jižní Svahy. Volající přitom uvedla, že na domovní chodbě nalezla svoji starší sousedku, která je bosa a na sobě má pouze pyžamo. Ženu vzala k sobě domů, ale nemá kontakt na nikoho z její rodiny. Na místo tak zamířila hlídka z místního okrsku,“ přiblížil za zlínskou městskou policii (MP Zlín) zástupce ředitele Pavel Janík.

Podle něj tak strážníci následně zjistili bydliště její dcery, kam vyjela jiná hlídka MP Zlín.

„Strážníci zastihli dceru v okamžiku, kdy odcházela do zaměstnání a nemohla se zpozdit. Strážníkům proto předala klíč od bytu maminky a ti vyrazili i s klíčem k bydlišti seniorky. Veškerá snaha se však minula účinkem v okamžiku, kdy bylo zjištěno, že z vnitřní strany dveří je v zámku zasunut klíč, který znemožňuje odemčení. Nakonec tak její byt zpřístupnil až přivolaný zámečník,“ popsal dál událost Pavel Janík.

Strážníci podle informací MP Zlín poté zkontrolovali, že starší ženě nehrozí žádné nebezpečí a o ranních nepříjemnostech vyrozuměli její příbuzné.

Doma na podlaze

Trable seniorek ve Zlíně ale neměly ten den ještě konec.

„V podvečer se na služebnu strážníků v místní části Malenovice dostavil 52letý muž, který měl obavy o svoji maminku. S tou byl domluvený, že pojedou na nákup, ale maminka podle něj nereagovala na zvonění u domovních dveří, telefon měla vypnutý a i v tomto případě byl klíč zasunut z vnitřní strany zámkové vložky,“ seznámil zástupce ředitele zlínských strážníků.

Podle Pavla Janíka se tak hlídka MP Zlín společně s mužem přemístila k bydlišti 77leté ženy, se kterou se pokusila znovu zkontaktovat.

„Ani tento pokus však nebyl úspěšný a velké naděje nepřineslo ani zjištění od sousedů, kteří seniorku již několik dní neviděli.

Vzhledem k těmto skutečnostem byla na místo přivolána Policie ČR a taktéž Hasičský záchranný sbor, jehož příslušníci vstoupili do bytu oknem za použití výškové techniky. Uvnitř pak nalezli ležící vyčerpanou ženu, která strávila na podlaze svého bytu nedobrovolně několik dní,“ popsal Pavel Janík s tím, že zdravotní záchranáři následně seniorku převezli k dalšímu vyšetření do krajské nemocnice.