Takové pití kávy či vody, ladění rádia či hádka mezi partnery nebo rozdováděné děti bývají příčinou řady nehod ve Zlínském kraji. A to dokonce takřka v polovině případů.

V policejních statistikách jsou takové příčiny označovány jako nevěnování se řízení. Za vším se ukrývá řada důvodů, proč se šofér místo silnici věnoval úplně něčemu jinému.

Své o tom ví například Jan Krása z Uherského Hradiště. Boural, protože prý hledal láhev s vodu. „Spadla mi pod sedák spolujezdce. Tak jsem se pro ni natáhl, přitom nechtě trhl volantem a bylo to," popsal řidič. Naštěstí to odneslo jenom zrcátko druhého vozu.

To sedmdesátiletý muž ze Slovácka dopadl letos v červnu o poznání hůř. Místo řízení totiž lovil kufřík, přejel do protisměru a naboural do auta se třemi mladíky. „Nehoda se stala mezi Huštěnovicemi a Babicemi. Všichni čtyři byli zraněni," upřesnil mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Ve svízelné situaci se na konci června ocitl také šofér na Kroměřížsku. „Do vozu mu totiž vletěla vosa a jak se ji snažil vyhnat ven, nevěnoval se dostatečně řízení a boural do stromu. Naštěstí jeho zranění nebyla vážná," uvedla dále mluvčí tamní policie Simona Kyšnerová.

Právě podobné situace mívají ale mnohdy ty nejhorší následky. „Podle dlouhodobých statistik totiž nevěnování se řízení tvoří až padesát procent příčin všech nehod," upozornil Mergental za uherskohradišťskou policii.

Často za tím stojí skutečně až banální věci. Tím je už zmíněné pití kávy, ladění rádia či kouření. „I takový úkon jako zapálení si cigarety odvrací často pozornost od toho, co se děje na cestě. Jsou známy i případy, kdy řidiči bourali, protože jim spadl kousek popela za oděv," poznamenal zlínský krajský koordinátor Besipu Zdeněk Patík. Dalším úskalím je pak často probírané téma billboardů u cest. „Pozornost totiž dokážou odvrátit nejenom spoře oděné slečny, ale i reklamní akce různých supermarketů," vysvětlil dále Patík.

Hádky partnerů či zlobící děti na zadních sedadlech. I v tom dokonce tkví možné nebezpečí. „Rodič chce mít přehled, co vzadu dělají, ohlédne se a neštěstí je na světě," upozornil Patík.

A jeho slova potvrdila i mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková. „V minulosti jsme měli skutečně několik podobných nehod. Například řidičku ze Zlínska, která bourala právě ve chvíli, kdy se snažila věnovat svému dítěti na zadní sedačce," zavzpomínala mluvčí.

A doslova odstrašujícím případem byla i tragická událost ze sousedního kraje. Žena zabila svou spolujezdkyni. Ohlížela se totiž po svém dítěti, strhla volant a skončila ve stromu.

„Pro tyto případy doporučujeme rodičům pořídit si parabolické zrcátko. To stačí upevnit na čelní sklo a v případě potřeby děti jedním pohledem zkontrolovat, aniž by tím ohrozili svůj život," radí ještě koordinátor Besipu. Jde přitom o investici za pár desítek korun.