Tuto nepříjemnou zkušenost má za sebou otec jednadvacetiletého mladíka ze Zlína, do nějž ve čtvrtek odpoledne narazila hlídka zlínské městské policie. Ta byla ostatně viníkem nehody v centru města a dostala za to i pokutu 2500 korun.

Neobvyklá nehoda se stala v křižovatce u Kongresového centra. Hlídka strážníků byla chvíli předtím povolána do zlínské zoo. „Podle přijatého oznámení měla skupinka fanoušků hokejového týmu Plzně tropit výtržnosti v hale Yucatan,“ vysvětlil ředitel zlínských strážníků Milan Kladníček. Jak upřesnil ředitel zlínské zoo Roman Horský, fanoušci měli být v hale příliš hluční a nahánět zvířata.

Strážníci prý proto šlápli na plyn a spustili i majáky. Projeli na červenou křižovatkou u náměstí Práce a ve chvíli, kdy se blížili ke Kongresovému centru, vyjel na zelenou i mladík se svou sestrou ve Škodě Favorit. Pak už bylo slyšet jen řinčení plechů.

„Zarážející je, že strážníci projížděli za nepřehledné situace křižovatkou evidentně nepřiměřenou rychlostí a zastavili až po dvou stech metrech za místem střetu. Naštěstí nenarazili na kabinu, kde seděly mé dvě děti,“ podotkl Karel Musil, který se obrátil na Deník.

Zvuky sirén prý jeho syn vůbec neslyšel. „Někdy se odrážejí ze všech stran, takže mnohdy není možné ani rozeznat, odkud vůz vůbec přijíždí,“ poznamenal Musil.

Vedení městské policie přiznalo, že byla na vině skutečně neopatrnost strážníků. „Řidič vozidla s právem přednosti jízdy se v takovém případě nemusí řídit světelnými či dopravními značkami. Je však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost provozu na komunikacích, což se zřejmě bohužel nestalo,“ konstatoval ředitel strážníků s tím, že nehodu nechává město ještě prověřit inspekcí městské policie.

Strážníci podle něj popojeli o dvě stě metrů dál z toho důvodu, aby neblokovali křižovatku úplně. O tom, jakou rychlostí jeli, ale spekulovat nechtěl.

„Strážníci následně zjistili zdravotní stav osob ve druhém vozidle. Ty neměly žádné zdravotní potíže a nevyžadovaly ani přivolání lékaře,“ sdělil dále šéf strážníků.

Nehodu způsobenou strážníky přijela na místo vyšetřit i zlínská policie. „Viníkovi, kterým byl řidič městské policie, hlídka na místě udělila pokutu,“ potvrdila její mluvčí Jana Bartíková.

Záchranáři totiž podle ní musejí vždy, když vjíždějí do křižovatky, dbát zvýšené opatrnosti. Na druhé straně je povinností řidičů dát záchranářům s houkajícím majákem přednost.

„Bohužel se stále potkáváme i s tím, že někteří naopak ignorují houkání nebo je skutečně neslyší přes hlasitou hudbu,“ poznamenala ještě.

Podobné nehody se podle ředitele městské policie Milana Kladníčka naštěstí stávají jen výjimečně.

„Naposledy se naše hlídka stala účastníkem nehody asi před čtyřmi lety. Chci však podotknout, že ročně strážníci najedou kolem tří set tisíc kilometrů,“ dodal ještě šéf zlínských strážníků Milan Kladníček.