„V úterý se jednalo o patnáctiletého hocha ze Zlína Lužkovic, ve čtvrtek pak o teprve tříletého chlapečka z Otrokovic. U prvního z nich se už nákaza bakteriemi meningokoka potvrdila,“ přiblížila zástupkyně tiskového mluvčího krajských záchranářů Hana Polešáková.
Jak dále sdělila, oba chlapci byli po zjištění podezření na nebezpečnou infekci převezeni sanitkou na heliport Baťovy nemocnice, odkud následně putovali vrtulníkem do Brna.
Popsala zároveň, jak vypadají příznaky nemoci. „Nejprve se projevuje obdobně jako chřipka. Během jednoho až dvou dnů se obvykle objeví vysoké horečky, bolest kloubů, někdy trnutí šíje. Postupně se na kůži pacienta ukáží skvrny zvané petechie,“ uvedla.
Jak vysvětlila, nemoc se léčí antibiotiky, která musejí být podána co nejrychleji, jinak může mít choroba i smrtelné následky. „Meningokok se šíří kapénkovou infekcí a rizikovou skupinou jsou právě děti a mládež, zejména chlapci,“ doplnila.
Onemocnění se prý objevuje obvykle po větší zátěži organismu a jedinou prevencí je očkování proti některým druhům meningokoka.
Jak se zmiňovaným pacientům daří, včera odpoledne Deníku popsala mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Nesvadbová. „Oba jsou stabilizovaní. Zdravotní stav mladšího je zatím velmi vážný, starší chlapec je ve vážném stavu,“ uvedla.
Diagnózu jednotlivých pacientů nemůže prý ale sdělovat bez souhlasu zákonných zástupců, takže odmítla uvést, zda se u mladšího pacienta podezření na nákazu meningitidou už také potvrdilo.
Kvůli nebezpečnosti infekce se situací zabývá také zlínská Krajská hygienická stanice. „U případu, kde se prokázala nákaza meningokokem, jsme samozřejmě provedli opatření. Rodině i lidem, kteří s chlapcem přišli do kontaktu, jsme nařídili zvýšený zdravotní dohled a antibiotika,“ informovala ředitelka stanice Dana Šviráková.
Na pondělní odpoledne hygienici k řešení situace plánují další schůzku. „Pokud druhý chlapec bude mít pozitivní nález meningokoka, budeme také zjišťovat, zda je mezi oběma onemocněními souvislost,“ podotkla ředitelka.