Nešlo o žádné cvičení, ani o prověrku a letadlo po pádu do vinice shořelo.

Přestože však jeho majitel plameny likvidoval hasícím přístrojem, vše mělo relativně dobrý konec.

Naštěstí totiž šlo „jen“ o rozměrný, několikametrový model aeroplánu na dálkové ovládání, který při havárii nikoho nezranil.

„Zneklidnila mě ráno smska IZS, která hlásila pád letadla do vinohradu mezi Jalubím a Velehradem. Událost oznámili dva chlapíci, kteří nedaleko sekli trávu a pád letadla s následným požárem potvrdili někde na horizontu,“ řekl Deníku velehradský starosta Aleš Mergental s tím, že se následně vydal hledat místo domnělého dopadu aeroplánu.

Polní cestou dorazil až k malému letišti modelářů, kde stálo zaparkované, ale opuštěné auto s přívěsem a na něm se dvěma velkými modely letadel na dálkové ovládání. Odtud zamířil k vinohradům.

„Tam jsem uviděl pána, jak stojí mezi řádky s hasícím přístrojem u zdemolovaného doutnajícího modelu letadla,“ popsal situaci velehradský starosta.

Jeho slova potvrdili hasiči i policisté.

„Naše jednotky byly vyslány k pádu letadla. Po příjezdu na místo se zjistilo, že šlo o model ARES XLS SPORT JET o rozměrech 4x3 metry v hodnotě 300 tisíc korun. Při jeho letu došlo k závadě na modelu a následnému zahoření. Škodu vyšetřovatel odhadl na 300 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí policistů Simona Kyšnerová.

Krátce po čtvrt na devět ráno k havárii vyjeli dobrovolní hasiči z Velehradu a Buchlovic, spolu s profesionální jednotkou z Uherského Hradiště, záchranáři se sanitkami i záchranářským vrtulníkem. Všichni byli následně odvoláni.

„I když se ve finále nic nestalo, bylo velmi správné, že událost oznamovatel nahlásil, přestože se jednalo o model na dálkové ovládání. Mohl to být klidně například ultralight s pilotem, což na dálku nebývá tak snadno rozlišitelné,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Za pravdu jí dal také Aleš Mergental.

„Navíc bylo velmi správné, že oznamovatelé zůstali na místě a navigovali složky IZS k místu události, kde mohli být zranění lidé,“ dodal starosta.