Sněhovou nadílku ve Zlínském a Olomouckém kraji sledujeme aktuálně ZDE

Tam nám stál autobus. Dostali jsme i informaci, že jsou nesjízdné Buchlovské kopce,“ sdělil dispečer ČSAD Zlín Břetislav Růžička.

Policie od rána eviduje jen na Zlínsku desítky drobných nehod. „Naštěstí se jedná jen o plechy. Nemáme hlášené žádné zranění. Nicméně tyto drobné nehody výrazně komplikují život ostatním řidičům, doprava vázne,“ poznamenala mluvčí policie Zlínského kraje Jana Bartíková. Silničáři mají v těchto chvílích v terénu veškerou techniku a provádějí úklidové práce.

„Měli jsme nehodu na Silnice ze Zlína do Fryštáku, v tuto chvíli by už ale měl být tento tah průjezdný,“ zmínil dispečer Správy a údržby silnic Zlín Pavel Janča.

V důsledku této nehody se vytvořila dlouhá kolona stojících vozidel na výpadovce ze Zlína, tedy na ulici Sokolská a Fryštácká ulice. „Kvůli tomu byl přerušen provoz na autobusových linkách 34, 35 a 36 do Kostelce, Štípy a Velíkové a zpět. Dispečeři vyslali do této oblasti dva posilové autobusy, ale ani ty kolem půl čtvrté nemohly přes problémové místo projet,“ sdělil mluvčí Dopravní společnosti Zlín Otrokovice (DSZO) Vojtěch Cekota. Doplnil, že ze stejného důvodu se zastavil i provoz na trolejbusové lince 4 v oblasti Sokolské ulice a Vršavy. „DSZO linku na Podhoří – Vršava zkrátila a otáčí trolejbusy linky 4 kolem kostela. Ze zastávky Školní posílá trolejbusy na zastávku Náměstí Míru a zpět na Podhoří,“ přiblížil Cekota. Podotkl, že špatná sjízdnost silnic zavinila během odpoledne také výrazné zpoždění na lince 32 ze Zlína na Kudlov. Kolony vozidel se tvoří i na ulici Dlouhá a na silnici I/49 mezi Zlínem a Otrokovicemi a způsobují výrazná zpoždění všech vozidel MHD.

„O půl druhé musel být přerušen provoz MHD pouze na okrajovém úseku linky 11 mezi točnou Příluky a zastávkou Za Kapličkou, na kopci ve staré částí Příluků. Tato komunikace je mimořádně příkrá, a pokud dojde k jejímu zasněžení, jízda těžkých vozidel MHD po ní by nebyla bezpečná,“ vysvětlil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Krátkodobé přerušení provozu je nyní hlášeno z Jaroslavic na autobusové lince 31. Autobusy se dočasně otáčejí u zastávky Jaroslavice a vynechávají stoupání do kopce se zastávkami Jaroslavice-střed, Jaroslavice-hasičská zbrojnice, Jaroslavice-točna.

Problém mají i autobusy ve Štípě na lince 36. Autobus do Velíkové se zde zpozdil o šestatřicet mi¬nut.

„Kvůli nepřetržitému hustému sněžení se veškerý provoz na silnicích ve Zlíně a Otrokovicích opět zpomaluje. Trolejbusy a autobusy nabírají zpoždění, které kolem půl druhé dosahovalo až jednadvaceti minut,“ řekl Cekota.

DSZO už dnes od rána s ohledem na předpověď sněžení posílila linky 2 a 6, které zabezpečují dopravu mezi Zlínem a Otrokovicemi.

„Dopravní společnost dnes zatím eviduje jen jednu dopravní nehodu, nezaviněnou ze strany DSZO. Do autobusu na lince 32 na Kudlově lehce narazil osobní automobil. Nehoda se obešla bez zranění,“ doplnil Cekota.

V terénu byly i zlínské technické služby (TS Zlín). „Máme venku veškerou techniku a jezdíme pořád dokola silnice první a druhé důležitosti. Tedy trasy MHD a důležité kopce,“ opakovali dispečeři TS Zlín.

Podle řidičů, kteří na silnice včera vyrazit museli, jim nezbylo nic jiného, než si obrnit nervy.

„Cesty mnohde připomínaly spíš klouzačku, hlavně silnice třetí třídy. Přesto jsem potkala jednoho blázna s letními pneumatikami. Nevyhnula jsem se ani kolonám, ale s tím vším holt musí člověk na začátku zimy počítat. Nechápu, na co si někteří lidé stěžují, vždyť je to každý rok stejné," podotkla osmadvacetiletá řidička Dominika Králová ze Zlína.

Podle předpovědi se lidé na Zlínsku ani o víkendu nedočkají lepšího počasí. Intenzivní sněžení mají vystřídat třeskuté mrazy. V celé republice může v noci na neděli teplota klesat až k minus dvaceti stupňům Celsia. Od neděle by se mělo začít oteplovat, v příštím týdnu by prý denní teploty mohly vystoupat až k nule.