Sněhový převis ze střechy spadl na muže k večeru. Rodina jej z laviny vyprostila vlastními silami. A protože se zprvu zdálo, že muž neutrpěl následkem nehody vážnější zranění, lékaře nikdo nevolal.

„O několik hodin později se však dostavily komplikace. Muž se v noci probudil, vstal a následně ztratil vědomí a zkolaboval,“ popsala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Hana Polešáková.

Rodina proto ihned zavolala rychlou lékařskou pomoc. „Pacient, který byl zpočátku v bezvědomí, dýchal. Jeho stav se však náhle prudce zhoršil a došlo k srdeční zástavě. Záchranáři okamžitě zahájili oživovací pokusy a podařilo se jim pacienta stabilizovat,“ popsala dále mluvčí záchranky.

Zdravotníci pak seniorovi zajistili dýchací cesty a sanitka ho odvezla na oddělení ARO do zlínské krajské nemocnice.

„Muž však v pondělí večer zemřel,“ uvedla mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Karla Havlíková.

Přesnou příčinu smrti seniora má určit nařízená pitva, pravděpodobně však za ni může takzvaný syndrom ze zasypání.

„U člověka, který je zavalen, ať už sněhem nebo zeminou či jinými předměty, dochází na základě poškození měkkých tkání k postupnému selhávání organismu. Do těla se uvolňují toxické látky, které způsobí selhání ledvin, oběhu. To pak způsobí smrt,“ vysvětlila Polešáková.

Lékaři proto radí, aby i v případě, že se člověk po zavalení cítí dobře, pro jistotu navštívil lékaře. „Problémy se totiž nemusejí dostavit hned, ale až za nějakou dobu,“ upozornila mluvčí záchranářů.