„Máme informace, že bral drogy od střední školy a byl proto i léčen,“ doplnil sestru Jiří Gerža.

Jejich matku Marii Geržovou Vaverka 21. ledna doslova smetl ve svém sportovním voze značky BMW mezi Břestkem a Tupesy. Žena byla na místě mrtvá.

Ve čtvrtek 25. září o řidičově vině rozhodoval uherskohradišťský soud. Tříhodinové projednávání však skončilo odročením. K soudu se totiž nedostavil svědek a obě strany si vyžádaly další znalecké posudky.

Martin Vaverka ve čtvrtek 25. září popřel část své výpovědi z vyšetřování. Odmítl rychlost i okolnosti nehody.

„Z části nehodu zapříčil pan Jiří Gerža svým nepatřičným chování,“ uvedl před soudem Vaverka s tím, že Gerža stál na silnici a divoce gestikuloval. Jinak si prý z nešťastného večera moc nepamatuje.

Když předříkával znalec z oboru lékařství Milan Votava výčet smrtelných zranění Marie Geržové, zakryl si obžalovaný Vaverka tvář. „Každé ze zranění bylo smrtelné. Nejde však spolehlivě určit rychlost, kterou do ní auto narazilo, ale bylo to více než šedesát kilometrů v hodině,“ uvedl Votava.

V den nehody Vaverka řídil bez dokladů. Tvrdí, že po té, co mu skončil stanovený zákaz řízení, si je celé dva měsíce zapomněl vyzvednout.

„Již z dálky jsem slyšel zvyšující se otáčky zrychlujícího auta a viděl jsem kužel dálkových světel. Když se auto objevilo na horizontu, bylo už částečně v příkopě. Měli jsme jen dvě tři vteřiny, abychom uskočili. Manželka šla po krajnici, jak jsme byly zvyklí, za mnou,“ popsal okolnosti havárie vdovec Gerža.

Po nehodě se v řidičově moči našel pervitin. „Vůbec netuším, jak se droga do mé moči dostala. Drogy jsem nikdy nebral a nebyl jsem ani na léčení,“ tvrdí Vaverka.

Pozůstalí na odročené řízení požadovali lékařský posudek, který by měl prokázat, zda Vaverka užíval či ještě užívá drogy. „K tomu nedám souhlas, nevidím pro to žádný důvod,“ odvětil Vaverka.

Není však zákonný prostředek, jak takový důkaz získat. „Informace o zdravotní stavu lze zveřejnit jen se souhlasem obžalovaného,“ vysvětlil soudce Jiří Přibyl.

Znalkyně z oboru toxikologie Andrea Brzobohatá však uvedla, že popsané reakce řidiče odpovídaly právě užití pervitinu. „Na základě vzorku moči ale nelze určit, před jak dlouho dobou, kolik drogy ani jakým způsobem požil,“ řekla Brzobohatá s tím, že podle indicií vzal drogu do dvou dnů před osudným večerem.

Případ je odročen na 24. listopadu.